Jak wykryć i usunąć oprogramowanie szpiegujące z systemu Android

Telefony nie są bardziej bezpieczne od urządzeń stacjonarnych, jeśli chodzi o wirusy, spyware czy różnorakie malware. Jeśli chcecie uchronić się przed złośliwym oprogramowaniem, to nie wystarczy tylko dobry program ochronny, ale przydaje się także zbiór zasad, jak postępować, aby nie zainfekować swojego urządzenia.

Dowiedz się, jak wykryć i usunąć oprogramowanie szpiegujące z systemu Android:

Jak wykryć i usunąć oprogramowanie szpiegujące z systemu Android

Oczywiście, aplikacje mogą być wystarczające, jeśli już wiemy, jak unikać podejrzanego oprogramowania. W takim wypadku zachęcamy do zapoznania się z naszym wyborem najlepszych aplikacji do ochrony Waszego telefonu.

Same zasady bezpiecznego użytkowania także nie są długie, ani skomplikowane. Po pierwsze – nie instalujcie aplikacji z APK z nieznanego źródła. Najlepiej pobierać nowe programy tylko z autoryzowanych sklepów. Po drugie – nie łączcie się z nieznanym, darmowym Wi-Fi. Nigdy nie wiecie, kto je udostępnił, a może w ten sposób prześledzić Wasze dane. Po trzecie, i ostatnie – nie zostawiajcie telefonu bez nadzoru w miejscu, gdzie ktoś może mieć do niego dostęp. Zainstalowanie spyware to kwestia 3 minut, a jego wykrycie często jest bardzo trudne!

Właśnie, jak wykryć, że coś „zalęgło” się w telefonie? Jeśli nie macie do tego aplikacji (w przypadku posiadania zainstalowanego programu, to on powinien wykryć taką aplikację), pozostaje tylko zgadywanie na podstawie podejrzanego zachowania telefonu. Najpopularniejsze „dziwne zachowania” w takim wypadku to:

  • Nagłe restarty czy wyłączenie się telefonu.
  • Nagła, skokowa zmiana naładowania baterii.
  • Duże zużycie danych, nawet gdy nie używamy internetu.
  • Dziwne powiadomienia.
  • Szmery w trakcie rozmów telefonicznych.
  • Telefon nagle znacznie zwolnił.

Jeśli występuje którykolwiek z wyżej podanych problemów, to istnieje szansa, że telefon został zainfekowany. Oczywiście, nie jest to pewne na 100%, gdyż może to być kwestia zużycia się samego telefonu, zwłaszcza gdy ma kilka lat – ale dla pewności warto zainstalować jeden z wymienionych przez nas programów.

Jeśli natomiast szukacie więcej informacji o bezpieczeństwie swojego telefonu, polecamy przeczytać inne nasze artykuły: TOP 5: Menedżery haseł na Androida dbające o Twoje bezpieczeństwo oraz sprawdź, czy Twoje hasło nie wyciekło do sieci.

  1. Mobile Security: antywirus, ochrona VPN Wi-Fi

    Mobile Security: antywirus, ochrona VPN Wi-Fi

    McAfee Antivirus & Security to popularny program antywirusowy i zabezpieczający telefony przed różnymi zagrożeniami – takimi jak aplikacje szpiegowskie, wirusy, trojany czy podejrzane żądania dostępu. Jeśli szukacie dobrego narzedzia do ochrony telefonu – McAfee jest jednym z lepszych.

  2. Avast Antivirus – Mobile Security & Virus Cleaner

    Avast Antivirus – Mobile Security & Virus Cleaner

    Avast Mobile Security popularna i darmowa aplikacja zapewniająca bezpieczeństwo telefonu, tabletu lub komputera. Poza standardowymi opcjami ochrony przed spyware i malware posiada także funkcję blokady po zgubieniu/kradzieży, a także lokalizator urządzenia.

  3. Avira Antivirus Security

    Avira Antivirus Security

    Avira to nieco mniej popularny, ale nie mniej skuteczny program antywirusowy przystosowany bezpośrednio do pracy z Androidem. Chroni przed złośliwym oprogramowaniem, nieautoryzowanym dostępem do telefonu, a także skanuje każdą instalowaną apkę. Z ciekawszych funkcji, posiada wbudowaną opcje blokowania kontaktów z czarnej listy.

  4. Norton Security & Antivirus

    Norton Security & Antivirus

    Norton Mobile Security Lite to aplikacja zabezpieczająca, która chroni urządzenie mobilne przed różnymi zagrożeniami i wirusami. Jest to jeden z lepszych płatnych programów antywirusowych, który posiada unikatowe funkcje, takie jak blokowanie swojego telefonu przy pomocy SMS-a, skanowanie kart SD, czy blokada systemu w przypadku wyjęcia karty SIM.

TikTok nie działa? Oto jak go naprawić
TikTok nie działa? Oto jak go naprawić

Czy próbujecie nagrać wideo TikTok lub chcecie spędzić kilka godzin bezmyślnie przewijając FYP, tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że TikTok nie działa? Jeśli tak, przygotowaliśmy listę rozwiązań, które pomogą Wam przywrócić działanie TikTok. Dowiedz się, jak spróbować napra…

Jak wyłączyć historię linków na Instagramie
Jak wyłączyć historię linków na Instagramie

W rozległym świecie mediów społecznościowych Instagram wyróżnia się jako wizualna przystań, umożliwiając użytkownikom odkrywanie niezliczonych treści – głównie graficznych. Poruszanie się po tych treściach często wiąże się z klikaniem linków prowadzących do intrygującyc…

Jak uzyskać kod weryfikacyjny WhatsApp przez e-mail
Jak uzyskać kod weryfikacyjny WhatsApp przez e-mail

Platforma WhatsApp umożliwia teraz powiązanie adresu e-mail z kontem WhatsApp jako alternatywną metodę logowania, zapewniając większą elastyczność i dostępność. Funkcja łączenia adresów e-mail jest obecnie dostępna dla beta testerów na Androidzie. Dowiedz się, jak uzyskać kod…