Jak się pozbyć fabrycznie zainstalowanych aplikacji
Wiele aplikacji, nawet jeśli nie są używane przez użytkownika, zużywa zasoby Androida i zajmuje miejsce na pasku powiadomień. Jednak od wersji Android 4.0. niechciane aplikacje można z łatwością wyłączyć.
Podpowiadamy, jak pozbyć się fabrycznie zainstalowanych aplikacji z Androida.
Podstawy zarządzania aplikacjami
Najlepiej zacząć od sprawdzenia, co tak naprawdę jest zainstalowane na naszym urządzeniu. W tym celu otwieramy Ustawienia → Aplikacje. W przypadku większości urządzeń znajdują się tu trzy zakładki: Pobrane, Uruchomione, Wszystkie. Jeśli poświęcimy chwilę czasu na przejrzenie listy i otwarcie szczegółów aplikacji (należy stuknąć nazwę aplikacji), okaże się, że niektóre aplikacje można odinstalować (widoczny przycisk Odinstaluj). Są to aplikacje, które samodzielnie zainstalowaliśmy na urządzeniu i które nie stanowią problemu w przypadku gdy użytkownik chce się ich pozbyć – wystarczy stuknąć Odinstaluj.
Na liście aplikacji mogą znajdować się także aplikacje, których odinstalowanie jest niemożliwe (i niewskazane), ponieważ stanowią one niezbędną część systemu. Mogą to być na przykład ustawienia lub procesy i usługi systemowe.
Pozostałe aplikacje, czyli te, które nie pasują do żadnej ze wspomnianych dwóch kategorii i jednocześnie nie są integralną częścią systemu, zazwyczaj można łatwo wyłączyć. Po stuknięciu nazwy jednej z takich aplikacji zamiast przycisku Odinstaluj znajdziemy Wyłącz oraz opcjonalnie, Odinstaluj aktualizacje, która przywróci wersję fabryczną aplikacji.
Android zawsze prosi o użytkownika o potwierdzenie chęci wyłączenia danej aplikacji – wyświetlony zostaje komunikat informujący, że niektóre aplikacje mogą przestać działać oraz że usunięte zostaną dane użytkownika.
Wyłączona aplikacja znika z paska powiadomień, przestaje działać w tle i wysyłać powiadomienia. Niestety każda związana z nią aplikacja także przestanie poprawnie działać, a jeśli pokusimy się o wyłączenie Usług Google, kilka aplikacji, które nie są z nimi bezpośrednio związane, także mogą zacząć działać nieprawidłowo.
Oczywiście wyłączoną aplikację możemy w dowolnym momencie ponownie włączyć – w tym celu stukamy przycisk Włącz znajdujący się w miejscu, gdzie poprzednio widniało Wyłącz.
Usuwanie fabrycznie zainstalowanych aplikacji
Jeśli nie straszna nam utrata gwarancji, możemy pokusić się o usunięcie zainstalowanych zainstalowanych, niechcianych aplikacji. W tym celu niezbędne będzie tzw. rootowanie. Jest to proces wymagający od użytkownika nieco większej wiedzy z zakresu użytkowania Androida, który ponadto może doprowadzić do wystąpienia nieoczekiwanych błędów. Zainteresowanych (i odważnych) odsyłamy do naszego poradnika na temat rootowania Androida.
Pozbywanie się standardowych aplikacji Google
Standardowo implementowane rozwiązania od Google możemy bez obaw wyłączyć, jeśli korzystamy z aplikacji alternatywnych, np. przeglądarki obrazów czy odtwarzacza muzyki (bez względu na to, czy pobraliśmy je z Google Play, czy zainstalowaliśmy z .apk).
Poniżej zamieszczamy listę standardowych aplikacji Google wraz z ich nazwami widocznymi na liście aplikacji.
Przeglądarka internetowa – com.android.browser
Poczta email – com.android.email
Menedżer SMS – com.android.mms
Galeria – com.android.gallery3d
Aparat – com.android.camera2
Rejestrator dźwięku – com.android.soundrecorder
Wybieranie głosowe – com.android.voicedialer
Zachęcamy do systematycznego przeglądania aplikacji zainstalowanych na urządzeniu z Androidem i usuwania lub wyłączania tych, które nie są nam potrzebne. Taka strategia zwiększy wydajność urządzenia i usprawni korzystanie z niego.