Co to jest root i jak zrootować urządzenie Android

Co to jest root i jak zrootować urządzenie Android

Co oznacza rootowanie?

Jeżeli słyszałeś określenie ‚root’ Androida, możesz domyślić się co to takiego. Krótko mówiąc, rootowanie urządzenia daje Ci pełny dostęp do wszystkiego, co znajduje się na Androidzie. Możesz podkręcić procesor (ang. overclock), dostosować oprogramowanie wbudowane w urządzenie, zainstalować aplikacje, które można użyć tylko wtedy, gdy urządzenie zostało zrootowane, stworzyć bezpieczną przeglądarkę i wiele więcej. Jeśli wiesz co robisz, to możliwości są nieograniczone.

Potencjalne zagrożenia rootowania

Istnieje jednak ryzyko rootowania urządzenia. Możesz utracić gwarancję lub całkowicie zepsuć urządzenie Android. Urządzenie po zrootowaniu, może być bardziej podatne na zagrożenia bezpieczeństwa. Chociaż sam proces jest dosyć prosty, co zrobisz później jest naprawdę ryzykowne. Tak więc, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odblokować tę magiczną krainę niekończących się możliwości, czytaj dalej.

Jak zrootować urządzenie

Po pierwsze zrób kopię zapasową całego urządzenia, w ten sposób, jeśli coś pójdzie nie tak, nie stracisz wszystkich swoich danych. Jeżeli system operacyjny na Twoim smartfonie lub tablecie to Android 5.1 lub nowszy, to poniższa metoda nie zadziała.

Po zrobieniu kopii zapasowej urządzenia, upewnij się, że masz w pełni naładowaną baterię, a następnie znajdź i otwórz „Ustawienia” i wykonaj następujące kroki:

1. Wybierz „Informacje o telefonie” i znajdź zakładkę z napisem „Numer kompilacji”.

2. Kliknij w „Numer kompilacji” siedem razy, aż na główniej stronie w Ustawieniach pojawią się „Opcje dewelopera”.

3. Kliknij w „Opcje dewelopera” (Musisz kliknąć ponownie, aby opuścić menu „Informacje o telefonie”) i włącz „Debugowanie USB” lub „Odblokowanie OEM„.

Screen Shot 2015-12-10 at 10.12.34Po przygotowaniu urządzenia, możesz zacząć rootowanie. Istnieje wiele aplikacji, które pozwolą Ci na uzyskanie dostępu root, lecz najłatwiejszym i najprostszym jest prawdopodobnie TowelRoot. Zewól swojemu Androidowi na instalowanie aplikacji z nieznanego źródła, klikając na „Ustawienia”, a następnie kliknij na ten link i kliknij na symbol na środku strony.

Otwórz aplikację po jej zainstalowaniu i postępuj zgodnie z instrukcjami. To nie powinno trwać zbyt długo i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie powinno być zrootowane. Możesz również pobrać aplikację o nazwie Root Checker, która pozwoli sprawdzić czy Twoje urządzenie zostało zrootowane.

Co to jest root i jak zrootować urządzenie AndroidNa tym etapie, urządzenie powinno działać tak samo jak przed zrootowaniem, lecz teraz będziesz miał(a) dostęp do wielu nowych funkcji. Poszukaj w Google pomysły na to jak spersonalizować zrootowane urządzenie Android, a szybko zrozumiesz, że niezliczona ilość zabawy stoi za jednym kliknięciem. Uważaj tylko, aby nie pozmieniać wszystkiego w systemie, bo skończyć się to może „zamurowaniem” Androida (ang. bricking) czyli urządzenie nie będzie chciało się włączyć.

Jeśli podoba Ci się pomysł zwiększenia żywotności baterii, zrobienie overclock’a lub underclock’a procesora, instalowania aplikacji przeznaczonych tylko na zrootowane urządzenia lub poprawienia wydajności Androida, to rootowanie systemu Androida jest dla Ciebie.

Jak ukryć liczbę polubień na Instagramie i Facebooku
Jak ukryć liczbę polubień na Instagramie i Facebooku

Instagram i Facebook dodały nowe opcje na platformie, które pozwalają użytkownikom ukryć liczbę lajków i wyświetleń postów innych osób, a także te same liczniki na własnych postach. Nowe opcje zostały wprowadzone, aby „oddać ludziom nieco prywatności” na platforma…

Jak opuścić grupę WhatsApp bez niczyjej wiedzy
Jak opuścić grupę WhatsApp bez niczyjej wiedzy

Wielokrotne powiadomienia otrzymywane przez telefon sprawiają, że działa on wolniej. Czasami ludzie po prostu wysyłają losowe irytujące wiadomości, które mogą znacznie spowolnić pracę Waszego telefonu – to, oraz częste plumkanie niechcianych powiadomień sprawia, że szuk…