Android 11: Funkcje, Obsługiwane telefony i nie tylko
Rok 2020 przynosi wiele niespodzianek – a jedną z nich (choć nie dla wszystkich) jest najnowszy Android 11! Każdy, kto jest właścicielem obsługiwanego urządzenia Google Pixel, powinien mieć już tę aktualizację. Nowa wersja powinna wkrótce pojawić się również na urządzeniach innych producentów, w tym OnePlus, Xiaomi, Realme i innych.
Dowiedz się, jak wygląda Android 11:
Android 11: Funkcje, obsługiwane telefony i nie tylko
Dla niektórych lepiej, dla innych gorzej – Android 11 wygląda bardzo podobnie do Androida 10. Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać wielu różnic. Dlatego postanowiliśmy napisać te krótkie podsumowanie nowych funkcji – poniżej znajduje się ich kilka, i możecie sami ocenić, czy ta wersja systemu operacyjnego jest lepsza.
Lista nie obejmuje każdej nowej funkcji. Istnieje wiele mniejszych aktualizacji, jak również nowych opcji skierowanych bardziej do deweloperów, a nie do ogólnego użytkownika. To, co zostało tu wymienione, to największe zmiany – o których powinien wiedzieć każdy użytkownik.
Powiadomienia
W systemie Android 11 nieco zmienia się sposób działania powiadomień. Są teraz trzy kategorie: Rozmowy, Alarmy i Ciche powiadomienia. W sekcji Rozmowy, oczywiście, znajdują się wszystkie konwersacje. Oznacza to każdą aplikację, w której komunikujesz się bezpośrednio z kimś innym, w tym wiadomości tekstowe i aplikacje do rozmów. Dotyczy to również bezpośrednich wiadomości w innych aplikacjach, takich jak Instagram.
Tymczasem sekcje Alarm i Ciche działają tak, jak wcześniej w Android 10. Można również łatwo wyciszyć powiadomienia z niektórych aplikacji, które będą pchać wszystkie przyszłe powiadomienia do sekcji Ciche. Z Androidem 11 macie większą kontrolę nad powiadomieniami niż kiedykolwiek wcześniej.
Historia powiadomień
Ta nowa funkcja daje możliwość zapisania każdego pojedynczego powiadomienia, które wylądowało na telefonie w ciągu ostatnich 24 godzin. Możesz sprawdzić działającą listę, znaleźć przypadkowo ominięte powiadomienie i zobaczyć, czego ono dotyczyło.
Bańki czatu (Chat bubbles)
Facebook Messenger na Androida już posiadał bańki czatu. Szybkie dotknięcie ikony bańki powoduje uruchomienie czatu, a następnie można go zminimalizować z powrotem do ikony. Dokładnie tak działa funkcja ogólnosystemowej bańki, z tą tylko różnicą, że może ona działać w każdej aplikacji do prowadzenia rozmów, a nie tylko w aplikacji Messenger.
Nagrywarka ekranu
Funkcja rejestratora ekranowego odpalana jest w kafelkach Szybkich Ustawień. Stuknijcie funkcję Nagrywanie ekranu, która daje kilka opcji przed rozpoczęciem nagrywania – na przykład, można wybrać, czy ikony ekranu mają być również nagrywane i czy telefon ma przechwytywać dźwięk.
Kontrola urządzeń inteligentnych
Przytrzymajcie przycisk zasilania, aby uruchomić to nowe narzędzie. Na górze znajdują się zwykłe funkcje zasilania, ale pod spodem widać dużo więcej opcji. Istnieje skrót Google Pay, który pozwala na szybkie wybranie metody płatności, której chcesz użyć przy kolejnej transakcji zbliżeniowej. Pod nim jest kilka przycisków podłączonych do różnych produktów dla inteligentnego domu.
Jednorazowe zezwolenia i autoresetowanie
Gwiazdą tej nowej wersji są jednorazowe pozwolenia. Gdy po raz pierwszy zainstalujecie aplikację, Android 10 zapyta się, czy chcecie przyznać uprawnienia do aplikacji przez cały czas. To był duży krok naprzód, ale Android 11 daje użytkownikowi jeszcze większą kontrolę, pozwalając mu na nadawanie uprawnień tylko dla tej konkretnej sesji.
Harmonogram dla ciemnego motywu
Z Android 11, użytkownicy mogą teraz zaplanować włączenie ciemnego motywu za pomocą jednej z dwóch różnych metryk. Można zaplanować ciemny motyw gdy słońce zachodzi lub wschodzi. Można również skonfigurować własny harmonogram dla aktywacji trybu ciemnego.
Wszystkie z tych funkcji są niezwykle ciekawe i mogą znacznie ułatwić korzystanie z urządzenia mobilnego. Pamiętajcie tylko, że to nie są wszystkie nowe funkcje (jest ich zbyt dużo, aby wszystkie opisać w krótkim artykule!), dlatego życzymy Wam pomyślnego odkrywania innych, drobniejszych zmian – które na pewno przypadną Wam do gustu!
Nova Launcher
Nova Launcher to idealny sposób na ekstensywną konfigurację swojego telefonu – launchery potrafią zmieniać praktycznie każdy aspekt telefonu, w tym także normalnie nieedytowalne elementy, jak ustawienia guzików czy wyglądy menu. Jest to dobre uzupełnienie, jeśli chcecie odświeżyć swój telefon nowym wyglądem lub funkcjami.