Najbardziej irytujące funkcje Androida, które możesz wyłączyć
Wśród ciągle rozwijających się i nowych funkcji Androida może najść Was ochota, aby ukryć czy wyłączyć niektóre ustawienia, pozornie będące ułatwieniami. Czasami jest to kwestia indywidualna, a czasami złego designu. Dzisiaj pokażemy Wam tych kilka uniwersalnych funkcji, które wnoszą mało do użytkowania, a potrafią irytować i przeszkadzać – czy po prostu są niekorzystne dla telefonu, gdy pozostają włączone bez przerwy.
Dowiedz się, jak wyłączyć najbardziej irytujące funkcje Androida:
Najbardziej irytujące funkcje Androida, które możesz wyłączyć
Co dokładnie oznacza irytująca funkcja? Kryje się za tym kilka różnych czynników, chociażby funkcja, która niepotrzebnie zużywa bardzo dużo baterii lub ma dostęp do danych, które wolimy zachować dla siebie. Jeśli nie korzystacie z tych funkcji, warto sprawdzić, czy nie są włączone fabrycznie – po co tracić baterię i transfer na coś, czego nie używamy.
Wracając do głównego problemu, pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić to:
Wyłączcie dostęp aplikacji do lokalizacji
Zużycie baterii jest głównym problemem dla użytkowników Androida. Jednym z powodów, dla których smartfony tracą energię szybciej jest to, że aplikacje mogą uzyskać dostęp do sprzętu lokalizacyjnego – głównie do GPS.
Domyślnie, gdy aplikacja potrzebuje dostępu do lokalizacji, korzysta z GPS. Zwiększa to znacznie zużycie energii. Każda aplikacja wymaga jednak pozwolenia, aby móc korzystać z lokalizacji. A takie pozwolenie zawsze można cofnąć – w ten sposób wydłuży się żywotność baterii. A wyłączanie dostępu do lokalizacji, gdy akurat nie jest nam ona potrzebna, jest bardzo dobrym nawykiem.
Aby skonfigurować dostęp do lokalizacji, należy:
1. Wejść w Ustawienia telefonu.
2. Kliknąć Lokalizacje (czasami znajduje się ona w podmenu Zabezpieczenia).
3. W menu Lokalizacji można ją wyłączyć, a także zobaczyć, jakie aplikacje mają dostęp do GPS. Czym więcej aplikacji, tym większe zużycie baterii.
W nowszych wersjach Androida można wyłączyć dostęp pojedynczej aplikacji poprzez jej wybranie i w rozwiniętym menu wejście w Pozwolenia. Tam należy wybrać Lokalizację i zaznaczać tę opcję, która nam najbardziej odpowiada.
Utrzymuj główny ekran czysty od zbędnych aplikacji
Być może zauważyliście, że po zainstalowaniu nowej aplikacji na urządzeniu Sklep Play automatycznie tworzy skrót na ekranie głównym. Funkcja ta może być przydatna, jeśli chodzi o aplikacje używane codziennie – takie jak WhatsApp czy Facebook. Jednak w przypadku innych aplikacji, jest bezużyteczna i dość irytująca, a do tego prowadzi do szybkiego zaśmiecenia ekranu głównego.
Aby wyłączyć tę funkcję:
1. Otwórz Sklep Play.
2. Wejdź do menu Ustawień, klikając na trzy poziome linie w lewym górnym rogu.
3. Usuń zaznaczenie opcji Dodaj ikonę do ekranu głównego.
Wyłącz wibrację przy kliknięciu ekranu
Wibracje, gdy stukasz ekran, są przydatne, gdy chcemy mieć pewność, że guzik został kliknięty. Jednak z drugiej strony potrafią być bardzo irytujące dla niektórych z nas, a dodatkowo skracają żywotność baterii. Większość użytkowników wyłącza tę funkcję najszybciej jak to tylko możliwe.
Jeśli chcecie wyłączyć wibrację przy kliku:
1. Wejdź w Ustawienia.
2. Wybierz Dzwonek i wibracja.
3. Na dole powinny znajdować się ustawienia dotyczące dźwięków i wibracji przy naciśnięciu guzika – wybierz pożądane ustawienia.
Wyłączając te trzy funkcje, możecie znacznie ograniczyć zużycie baterii w telefonie, a także oszczędzić sobie nerwów, jeśli tak jak ja nie przepadacie za tego typu udogodnieniami. Może to znacznie przyczynić się do zwiększenia produktywności, jeśli dużo pracujecie z urządzeniem mobilnym.
Poniżej znajdziecie aplikację, która pomoże Wam poprawić wydajność swojego telefonu.
Clean Master Phone Boost
Clean Master Phone Boost to darmowe narzędzie stworzone specjalnie po to, aby polepszyć pracę urządzeń mobilnych. Główna funkcja pozwala na wyszukanie aplikacji, które pobierają najwięcej energii oraz zajmują dużo miejsca na telefonie – co przekłada się na jego wolne działanie. Dzięki szybkiemu skrótowi można od razu usunąć te aplikacje, zwłaszcza jeśli już nie są one używane na danym urządzeniu.