Znajdź ukryte aplikacje szpiegowskie na Twoim Androidzie


Każdy smartfon, tablet i inne przenośne urządzenie elektroniczne jest wyposażone w wysokiej jakości komponenty i oprogramowanie. Użytkownicy mają tendencję do odstawiania komputera, zamieniają go na urządzenia mobilne. Z tego też powodu o wiele łatwiej w dzisiejszych czasach o infekcję naszego Androida.

Jeśli szukasz sposobów na znalezienie ukrytych programów szpiegujących na Androidzie, trafiłeś we właściwe miejsce.

Dowiedz się, jak znaleźć ukryte aplikacje szpiegujące na Androidzie:

Znajdź ukryte aplikacje szpiegowskie na Twoim Androidzie

Od dłuższego czasu, coraz więcej ludzi odchodzi od użytkowania klasycznych komputerów, na rzecz urządzeń mobilnych z Androidem. Przez takie postępowanie, więcej hakerów interesuje się tym systemem i platformami, na jakich on operuje.

Na telefonach trzymamy nie tylko prywatne pliki i dane, ale często także firmowe kontakty czy ważne notatki, nieprzeznaczone dla osób postronnych. Zdecydowanie dobrze jest zadbać o ich bezpieczeństwo, a dzięki naszemu poradnikowi zrobisz to bez problemu!

Jeśli zauważymy któryś z objawów albo po prostu stwierdzimy, że urządzenie zachowuje się dziwnie, warto wykonać reset fabryczny. Można także próbować usunąć niepożądaną aplikację. Na końcu poradnika znajdziecie krótki spis aplikacji, które Wam w tym pomogą.

1. Dziwne samoistne działanie urządzenia.

Wszystkie dziwne i samoistne działania urządzenia mogą dowodzić jego zainfekowania. Dla przykładu może to być wyłączenie się telefonu bez powodu, wyłączenie jakiejś opcji, zainstalowanie aplikacji bez naszej wiedzy, czy zaświecenie się lampki powiadomienia bez otrzymania takowego.

2. Nienaturalnie szybkie rozładowanie baterii.

Jeśli wcześniej nasze urządzenie mogło działać przez kilka dni, a obecnie wytrzymuje maksymalnie kilka godzin, należy sprawdzić dwie rzeczy. Po pierwsze, czy nie mamy zainstalowanych aplikacji szpiegowskich, a po drugie, samą baterię. Zainfekowane urządzenie potrafi zużywać energię nawet o 500% szybciej! Jeśli natomiast wina leży w baterii, cóż, wypadałoby wtedy kupić nową.

3. Podejrzane wiadomości i powiadomienia.

Programy szpiegowskie czasem wysyłają dziwne wiadomości lub wyświetlają enigmatyczne powiadomienia. Jeśli otrzymujemy (lub wysłaliśmy bez naszej wiedzy) wiadomość zawierającą niezrozumiały ciąg znaków, wtedy możemy coś podejrzewać. W przypadku powiadomień mogą to być nawet puste powiadomienia.

4. Podrobione strony.

Warto sprawdzać, czy strony wrażliwe zaczynają się od HTTPS (a nie HTTP), gdzie literka S na końcu oznacza SECURE. Takie strony są bezpieczne, posiadają specjalne certyfikaty oraz szyfrowania. Jeśli natomiast strona banku zaczyna się od HTTP, powinno nam to dać do myślenia.

5. Wyskakujące okienka.

Po wejściu na stronę nagle otwiera się nowa zakładka z wiadomością od policji, która każe nam zapłacić mandat na zewnętrzne konto? Możecie być pewni, że to próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy jednocześnie. Od razu zamknijcie takie okno, w nic wcześniej nie klikając!

Podobnie tyczy się to wszelkich okienek mówiących, że wygrało się samochód lub inną wartościową nagrodę. Jeśli faktycznie się coś wygrywa, nikt nie powiadomi Was w ten sposób.

6. Wolne działanie urządzenia.

Jeśli Twoje urządzenie nagle spowolniło do ślimaczego tempa, warto się tym zainteresować. Raz, bo może ktoś właśnie kradnie Twoje dane. Dwa, bo nie jest przyjemnie pracować lub bawić się na wolnym sprzęcie.

7. Podejrzanie duże wykorzystanie pakietów danych.

Jeśli nie korzystamy często z transferu danych, nie powinniśmy nagle go wyczerpywać. Jest to bardzo czytelny sygnał, że ktoś wysyła dane bez naszej wiedzy!

8. Użycie specjalnej aplikacji.

Można także po prostu użyć specjalnej aplikacji. Przygotowaliśmy dla Was specjalną listę programów, które pomogą Wam rozwiązać problem ze złośliwym oprogramowaniem.

Jak się bronić?

Nie ma idealnej i pewnej metody na obronę przed aplikacjami szpiegowskimi, poza nieużywaniem Internetu. Zawsze jest ryzyko, jednak możemy je zminimalizować do takiego stopnia, że atak na nasze urządzenie będzie totalnie nieopłacalny.

Najlepsze sposoby to uważanie, jakie otwieramy linki, jakie pobieramy aplikacje oraz komu udostępniamy swój telefon fizycznie. Zainstalowanie złośliwej aplikacji może zabrać kilkanaście sekund, więc uważajcie na pożyczanie telefonu nieznajomym.

  1. Stagefright Detector App

    Stagefright Detector App

    Bardzo przydatna aplikacja, pozwalająca na przeskanowanie naszego Androida w poszukiwaniu zarówno już zainfekowanych aplikacji, jak i dziur w zabezpieczeniu urządzenia i ich naprawianiu. Takie dziury powstają zwykle przy niepełnym zaktualizowaniu oprogramowania i mogą być bardzo niebezpieczne, pozwalają na bezproblemowe ataki na urządzenie, dlatego warto zainteresować się programem Stagefright.

  2. Avast Antivirus – Mobile Security & Virus Cleaner

    Avast Antivirus – Mobile Security & Virus Cleaner

    Avast Mobile Security to aplikacja zapewniająca bezpieczeństwo telefonu lub tabletu, posiadająca różne przydatne funkcje jak na przykład: blokada urządzenia w przypadku jego utraty lub kradzieży. Dzięki zaawansowanej bazie wirusów Avast ochroni także nasze urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem oraz aplikacjami szpiegującymi. Z ciekawych dodatkowych funkcji, pozwala on także na wyśledzenie telefonu przy pomocy nawigacji innego, autoryzowanego urządzenia.

  3. Mobile Security & Antivirus

    Mobile Security & Antivirus

    Korzystaj z sieci bez obaw, dzięki Mobile Security & Antivirus, która zabezpiecza smartfon lub tablet całkowicie za darmo. Bądź bezpieczny podczas zakupów online, przeglądania internetu lub logowania się do banku. Dzięki opcji dzielenia się danymi możesz zostać członkiem większej społeczności, która przyczynia się do zwalczania nielegalnych zachowań w sieci.

Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp
Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp

WhatsApp ogłosił nowe narzędzia i efekty dla połączeń wideo. Platforma komunikacyjna umożliwia teraz dodawanie filtrów AR i tła do połączeń wideo, podobnie jak między innymi Google Meet i Zoom. WhatsApp twierdzi, że te nowe dodatki nadadzą rozmowom wideo osobisty charakter, z…

Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku
Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku

Użytkownicy mogą szybko i wygodnie generować napisy do filmów TikTok. Dzięki napisom Tiktok prawie każdy może oglądać polecane filmy, niezależnie od możliwości audio. Mając to na uwadze, dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego warto i jak dodać automatyczne napisy TikTok do własnych…