Wyszukiwanie głosowe OK Google: Co zrobić, kiedy nie działa

OK Google, czyli funkcja wyszukiwania głosowego, choć w założeniach miała być bardzo przydatną opcją ułatwiającą wyszukiwanie informacji, w rzeczywistości często nie działa poprawnie. Co zrobić, kiedy wyniki wyszukiwania są nieadekwatne albo wcale się nie pojawiają?

Obrazek dla Wyszukiwanie głosowe OK Google Co zrobić, kiedy nie działa

Oto kilka podpowiedzi, jak naprawić niepoprawnie działającą funkcję OK Google.

Ustawienia języka

Możliwe, że OK Google nie rozumie, czego ma szukać, bo mówi w innym języku niż my. Nawet jeśli powód ten wydaje się mało prawdopodobny, warto go wykluczyć, sprawdzając w ustawieniach Wyszukiwania głosowego czy język domyślny to język polski.

Dostęp do mikrofonu

OK Google jest funkcją pisania głosowego, więc potrzebuje swobodnego dostępu do mikrofonu urządzenia. Na wielu urządzeniach łatwo sprawdzić, czy OK Google ma dostęp do mikrofonu, obserwując pasek powiadomień – jeśli podczas korzystania z wyszukiwania głosowego pojawi się ikonka mikrofonu z przerywanymi liniami, wskazuje to na problem z mikrofonem.

Jeśli na pasku powiadomień nie wyświetla się ikonka mikrofonu, warto sprawdzić uprawnienia dostępu do mikrofonu dla aplikacji Google (zazwyczaj informacja ta znajduje się w Ustawienia -> Ustawienia aplikacji -> Uprawnienia -> Mikrofon lub w podobnym miejscu).

Zdarza się, że aplikacja Google ma dostęp do mikrofonu, a mimo to wyszukiwanie głosowe nie działa. W takim przypadku możliwe, że mikrofon jest zakurzony lub zanieczyszczony – można spróbować wyczyścić mikrofon igłą/szpilką, pędzelkiem (suchym!) lub podmuchem.

Czasem powodem problemów z mikrofonem jest inna aplikacja działająca w tle, która powoduje zakłócenia, dlatego w razie problemów warto zamknąć wszystkie uruchomione aplikacje.

Połączenie z internetem

Kolejny powodów, który choć oczywisty, często niedostrzegany, to problem z połączeniem internetowym. Aby cokolwiek wyszukać, niezbędny jest dostęp do internetu, dlatego zanim zaczniemy narzekać na brak kompetencji asystenta Google, dobrze sprawdźmy jakość połączenia z Wi-Fi lub transferu danych mobilnych. Więcej o rozwiązywaniu problemów z połączeniem pisaliśmy w tym artykule.

Model głosu

Problem z wyszukiwaniem głosowym może rozwiązać zdefiniowanie modelu głosowego, czyli nagranie próbki głosu, która ułatwi Asystentowi Google rozpoznanie głosu i maniery mówienia użytkownika. Aby wprowadzić model głosu, wystarczy otworzyć Ustawienia – > Język i wprowadzanie tekstu -> Pisanie głosowe Google -> Wykrywanie „OK, Google” i wybrać Naucz ponownie modelu głosu, a następnie trzykrotnie wypowiedzieć frazę „OK, Google”.

Uwaga: definiowanie modelu głosu jest nieobsługiwane przez niektóre urządzenia.

Kiedy wszystkie sposoby zawodzą…

Warto ponownie uruchomić urządzenie oraz upewnić się, że funkcja wyszukiwania głosowego Google jest włączona (Ustawienia – > Język i wprowadzanie tekstu -> Pisanie głosowe Google).

Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp
Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp

WhatsApp ogłosił nowe narzędzia i efekty dla połączeń wideo. Platforma komunikacyjna umożliwia teraz dodawanie filtrów AR i tła do połączeń wideo, podobnie jak między innymi Google Meet i Zoom. WhatsApp twierdzi, że te nowe dodatki nadadzą rozmowom wideo osobisty charakter, z…

Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku
Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku

Użytkownicy mogą szybko i wygodnie generować napisy do filmów TikTok. Dzięki napisom Tiktok prawie każdy może oglądać polecane filmy, niezależnie od możliwości audio. Mając to na uwadze, dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego warto i jak dodać automatyczne napisy TikTok do własnych…