5 powodów, dla których Google Play jest lepszy niż Apple App Store
Zastanawialiście się kiedyś, jakie są różnice między Google Play Store a Apple App Store? Na pierwszy rzut oka nie widać istotnych różnic, ale nic bardziej mylnego – różnice dają o sobie znać w różnych momentach korzystania ze sklepów Google i Apple.
Opisujemy 5 różnic między Google Play Store a Apple App Store, dzięki którym zaczniecie świadomie korzystać z obu sklepów.
Łatwiejsze wyszukiwanie
Prawdopodobieństwo, że znajdziemy aplikację, której szukamy jest większe w przypadku sklepu Google. Jest to spowodowane tym, że słowa wpisane w pole wyszukiwania w Google Play są porównywane ze wszystkimi informacjami tekstowymi dostępnymi na stronie aplikacji, czyli także z opisami aplikacji. Natomiast wyszukiwanie aplikacji w App Store bazuje na dopasowaniu słów kluczowych, które deweloper ręcznie wprowadził podczas dodawania aplikacji do katalogu. Na ogół, jeśli wpisujemy te same słowa co deweloper, nie stanowi to problemu, ale jeśli nasze wyszukiwanie jest bardziej szczegółowe lub nie wiemy, jakich słów użyć, znalezienie odpowiedniej aplikacji może być kłopotliwe.
Aspekt społecznościowy
Google Play wykorzystuje wiele mechanizmów społecznościowych, takich jak komentarze, ocenianie i rekomendacje, dzięki którym czujemy przynależność do społeczności i możemy łatwo poznać opinie osób, które korzystają z konkretnej wersji aplikacji na takim samym modelu urządzenia jak nasze. Każda aplikacja ma średnią ocenę, na którą składają się oceny wszystkich osób, które ją pobrały (popularne aplikacje mają tysiące, a nawet setki tysięcy głosów). Ponadto od razu otrzymujemy informację o naszych znajomych korzystających z danej aplikacji oraz widzimy ich opinię. W App Store najczęściej zamiast na opinii innych opieramy się na oficjalnym opisie aplikacji.
Tańsze aplikacje
W katalogu Google Play znajdują się tam dziesiątki narzędzi o takiej samej lub podobnej funkcjonalności oraz mnóstwo podobnych do siebie gier. Ogromna liczba dostępnych aplikacji powoduje, że deweloperzy starają się być konkurencyjni – ustalają konkurencyjne ceny lub umożliwiają bezpłatny dostęp do aplikacji oraz starają się dbać o dobrą reputację (odpowiadają na komentarze, często aktualizują swoje aplikacje).
Łatwiejsza instalacja na wielu urządzeniach
Dopóki korzystamy z Google Play lub App Store na urządzeniu mobilnym trudno dostrzec różnicę w bezpośrednim pobieraniu aplikacji, różnica pojawia się jednak w przypadku korzystania ze sklepu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. W przypadku Google Play możemy zainstalować aplikację zdalnie na dowolnym urządzeniu przypisanym do naszego konta Google. Tymczasem użytkownicy iPhone’ów, chcąc korzystać z aplikacji na innych urządzeniach, muszą pobrać ją na każde z nich bezpośrednio z App Store’a.
Kompatybilność
Zarówno Google Play, jak i App Store oferują aplikacje nie tylko na smartfony, ale także na tablety. Jeśli pobieramy aplikację na tablet z Androidem możliwe, że aplikacja uruchomi się: normalnie (została zaprojektowana także na tablety), w powiększeniu (obraz zostanie przeskalowany do wielkości ekranu) lub w oknie wielkości smartfona widocznym na środku ekranu tabletu. Natomiast w przypadku App Store’a może się okazać, że wybranej aplikacji nie można uruchomić na iPadzie, ponieważ nie jest ona do tego przystosowana. Problem z aplikacjami z App Store pojawia się także, gdy korzystamy ze starszego iPhona, ponieważ większość nowych aplikacji jest kompatybilna tylko z najnowszymi wersjami iOS, więc mimo że nasz stary, dobry iPhone jest nadal sprawny, staje się coraz mniej użyteczny.