5 porad dotyczących korzystania z aplikacji YouTube na Androida
Jak dobrze znacie aplikację YouTube na Androida? Umiecie zdobyć dostęp do filmów niedostępnych w Polsce, sprawdzić format oglądanego pliku wideo, zmienić jakość filmu, wyczyścić historię oglądania i wyszukiwania oraz stworzyć kolejkę filmów, które koniecznie musicie zobaczyć?
Jeśli nie macie pewności, jak wykonać którąś z wymienionych powyżej czynności, przeczytajcie nasze porady dotyczące korzystania z aplikacji YouTube na urządzenia z systemem Android.
Zmiana lokalizacji
Niektóre filmy na YouTube mogą być wyświetlane tylko w wybranych krajach. Aby obejrzeć nagranie niedostępne w naszym kraju, wystarczy w aplikacji YouTube otworzyć Ustawienia → Ogólne → Lokalizacja treści, a następnie wybrać preferowany region. Lista regionów jest pokażna i powinna spełnić oczekiwania większości użytkowników.
Statystyki dla nerdów
Statystyki dla nerdów, czyli szczegółowe informacje na temat filmu, można włączyć, otwierając w aplikacji YouTube Ustawienia → Ogólne, a następnie przesuwając przełącznik przy „Włącz statystyki dla nerdów”. Aby wyświetlić statystyki dla nerdów, włączamy dowolny film w aplikacji YouTube, stukamy w ikonkę trzech kropek znajdującą się w prawym górnym rogu okienka z wideo, po czym wybieramy „Statystyki dla nerdów”. Na filmie zostaną wyświetlone szczegółowe informacje, takie jak format pliku wideo i liczba pominiętych klatek.
Historia oglądanych filmów
Tak jak w przeglądarce internetowej, również w aplikacji YouTube można wyczyścić historię działań użytkownika. Po otwarciu Ustawień i przejściu do zakładki Prywatność możemy: usunąć historię oglądania (usunięta zostanie historia naszego konta na wszystkich urządzeniach) i usunąć historię wyszukiwania. Ponadto w razie potrzeby możemy także tymczasowo wstrzymać historię oglądania i wstrzymać historię wyszukiwania.
Zmiana jakości filmu
Podczas oglądania dowolnego filmu przez aplikację YouTube możemy w każdej chwili stuknąć w trzy kropki w prawym górnym rogu wideo z filmem i wybrać opcję Jakość. Zostanie wyświetlona lista dostępnych konfiguracji jakości, np. 144p, 240p, 360p, 480p, 720p, 1080p. Im wyższa liczba, tym lepsza jakość, ale także dłuższy czas ładowania filmu i więcej danych do pobrania.
Uwaga: Oglądanie filmów w jakości 720p i 1080p znacznie zwiększa zużycie danych mobilnych, dlatego lepiej korzystać z nich tylko wtedy, gdy mamy dostęp do sieci Wi-Fi.
Obejrzyj później
Jeśli nie mamy czasu lub możliwości obejrzeć danego filmu w momencie, kiedy znaleźliśmy go w wynikach wyszukiwania czy w Polecanych, możemy dodać go do playlisty Do obejrzenia, która jest tworzona domyślnie przez YouTube, klikając ikonkę z + w prawy górnym rogu ekranu. Jeśli jesteśmy naprawdę zapracowani i wybieramy mnóstwo filmów, które chcemy obejrzeć później, możemy utworzyć playlistę użytkownika, czyli po kliknięciu +, wybrać „Utwórz nową playlistę”, którą możemy dowolnie zatytułować, a także, jeśli nie chcemy, żeby była widoczna dla innych użytkowników, ustawić jako prywatną. Tworzenie własnych playlist pozwala utrzymać porządek w bibliotece filmów, które lubimy lub chcemy obejrzeć.