Jak odzyskać dane z uszkodzonego urządzenia z Androidem
Mimo zapewnień producentów o odporności urządzeń na uszkodzenia oraz mimo wszelkich środków ostrożności może się zdarzyć, że pod wpływem nieszczęśliwego wypadku lub z przyczyn od nas niezależnych, ekran urządzenia z Androidem pęknie. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co zrobić, żebyodzyskać ważne dane zapisane w pamięci urządzenia, którego nie można użyć? Jak zabezpieczyć się przed utratą plików w takich nieszczęśliwych okolicznościach?
Podpowiadamy, co zrobić, aby odzyskać dane z urządzenia mobilnego z uszkodzonym ekranem.
Synchronizacja Google i dane w chmurze
Jeśli korzystamy z domyślnie proponowanych usług, takich jak synchronizacja z kontem Google, nie ma powodu do obaw – najprawdopodobniej na naszym koncie Google, do którego dostęp możemy uzyskać poprzez przeglądarkę internetową lub logując się na innym urządzeniu, zachowane są wszystkie nasze kontakty, pliki (dysk Google), zdjęcia i filmy (Zdjęcia Google) itp. Przypominamy, że Google oferuje także funkcję tworzenia kopii zapasowej, z której, mamy nadzieję, większość z Was korzysta. Więcej o tworzeniu kopii zapasowej możecie przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych poradników.
Kabel USB OTG
W przypadku gdy ekran Androida się rozbił, ale nadal działa (czyli uszkodzony jest panel dotykowy, a nie wyświetlacz, przez co widać, co jest wyświetlone, ale brakuje możliwości wykonania operacji) można posłużyć się kablem USB OTG (USB On The Go). Dzięki temu małemu kabelkowi możemy podłączyć do smartfona myszkę komputerową, klawiaturę czy pendrive. Tym razem ograniczmy się do podłączenia myszki, za pomocą której możemy odblokować uszkodzony telefon, wprowadzając PIN, hasło lub ustalony wzór. Kiedy urządzenie zostanie odblokowane, możemy przesłać dane na komputer lub inny telefon poprzez Bluetooth, lub podłączyć smartfona tym samym kablem do komputera i skopiować potrzebne dane na kartę microSD, lub bezpośrednio na dysk twardy komputera.
AirDroid – Android on Computer
Innym sposobem jest skorzystanie z aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do urządzenia z Androidem, np. AirDroid, Vysor, Mobizen lub TeamViewer. My polecamy AirDroid, któy oferuje duży zakres funkcji i jest kompatybilny z większością urządzeń z systemem Android.
Uwaga: Aby skorzystać z aplikacji AirDroid, musimy uzyskać do niej dostęp zarówno z komputera (instalując oprogramowanie AirDroid lub z poziomu przeglądarki internetowej), jak i ze smartfona (na obu urządzeniach musimy zalogować się za pomocą tego samego konta).
AirDroid pozwala na szeroko rozumianą zdalną obsługę urządzenia z Androidem, dziś jednak interesuje nas funkcja tworzenia kopii zapasowej, czyli Backup – jedna z trzech kart widocznych po prawej stronie ekranu, do których dostęp zyskujemy po wybraniu naszego urządzenia w menu po lewej stronie. Funkcja Backup utworzy na dysku komputera kopię zapasową plików zapisanych na urządzeniu z Androidem.