Jak bezpiecznie przygotować kopię zapasową danych

Nigdy nie wiadomo, kiedy zgubimy telefon albo zwalniając miejsce w pamięci, przypadkiem usuniemy ważne dane. Aby uchronić się przed konsekwencjami utraty danych, warto systematycznie tworzyć kopię zapasową plików, ustawień i wszelkich istotnych danych, które znajdują się na urządzeniu z systemem Android.

Obrazek dla Jak przygotować kopię zapasową

Poniżej znajdują się trzy sposoby na bezpieczne wykonanie kopii zapasowej danych użytkownika przechowywanych na tablecie lub smartfonie z Androidem.

 

Dane aplikacji i ustawienia

Za pomocą usługi od Google możemy szybko wykonać kopię zapasową danych aplikacji, haseł do Wi-Fi i innych ustawień. Wystarczy przejść do Ustawień urządzenia i wybrać opcję o nazwie Kopia i kasowanie danych (lub podobnie brzmiącej). Kopia będzie związana z kontem Google i automatycznie przywróci dane po ponownym zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu z Androidem.

Wiadomości, kontakty i zdjęcia

CM Backup -Zdjęć,Wiadomości

CM Backup umożliwia wykonanie kopii zapasowej danych użytkownika, takich jak: książka kontaktów (awatary, urodziny itp.), SMS-y, wiadomości Hangouts, rejestr połączeń, galeria zdjęć, kalendarz, alarmy, zakładki przeglądarki itp. Dane można przechować w darmowej bezpiecznej chmurze Amazonu o wielkości 5 GB. Wygodną funkcją jest zaplanowanie automatycznego wykonywania kopii zapasowej.

 

 

Kopia bezpieczeństwa przy użyciu komputera i oprogramowania Helium

Helium to oprogramowanie umożliwiające wykonanie kopii bezpieczeństwa przy użyciu komputera i urządzenia z Androidem. Najpierw wykonujemy następujące czynności wstępne:

1. pobieramy Helium na urządzenie z Androidem;

2. instalujemy Helium na komputerze (oprogramowanie można pobrać, np. stąd);

3. podłączamy urządzenie z Androidem do komputera za pomocą kabla USB;

4. włączamy debugowanie USB na Androidzie;

5. może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o zmianę typu połączenia USB na PTP;

6. akceptujemy klucz RSA komputera (odpowiada za parowanie urządzeń);

7. kiedy na ekranie obu urządzeń zostanie wyświetlony zielony znak akceptacji, odłączamy Android od komputera.

Aby wykonać kopię zapasową:

1. W aplikacji mobilnej Helium znajdują się dwie zakładki: Kopia zapasowa oraz Przywracanie i synchronizacja. W pierwszej z nich wybieramy aplikacje, które chcemy zachować. Możemy też skorzystać z opcji Zaznacz wszystkie, znajdującej się w dolnym wysuwanym menu.

2. Po kliknięciu przycisku Kopia zapasowa wybieramy pamięć wewnętrzną jako miejsce, gdzie zostanie przechowana kopia.

3. W trakcie wykonywania kopii na ekranie Androida będzie widoczny pasek postępu. Może być konieczne wpisanie kodu PIN lub hasła, jeśli uprzednio zaszyfrowaliśmy dane.

4. Po utworzeniu kopii zapasowej kopiujemy ją ręcznie z folderu Carbon na dysk komputera.

Jeśli zajdzie potrzeba przywrócenia danych, instalujemy aplikację Helion na nowym/sformatowanym smartfonie, uaktywniamy tryb debugowania i ręcznie kopiujemy plik kopii zapasowej z komputera do folderu Carbon w pamięci wewnętrznej urządzenia. Przechodzimy do zakładki Przywracanie i synchronizacja w aplikacji na urządzeniu, wybieramy pamięć wewnętrzną oraz zaznaczamy, które dane chcemy przywrócić. Ostatni krok to stuknięcie opcji Przywracanie.

Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp
Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp

WhatsApp ogłosił nowe narzędzia i efekty dla połączeń wideo. Platforma komunikacyjna umożliwia teraz dodawanie filtrów AR i tła do połączeń wideo, podobnie jak między innymi Google Meet i Zoom. WhatsApp twierdzi, że te nowe dodatki nadadzą rozmowom wideo osobisty charakter, z…

Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku
Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku

Użytkownicy mogą szybko i wygodnie generować napisy do filmów TikTok. Dzięki napisom Tiktok prawie każdy może oglądać polecane filmy, niezależnie od możliwości audio. Mając to na uwadze, dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego warto i jak dodać automatyczne napisy TikTok do własnych…