Jak grać w Among Us: Wszystko, co trzeba wiedzieć, aby wygrać

Among Us to po części łamigłówka, po części gra w chowanego, po części symulator morderstwa – gracze tworzą załogę składającą się z maksymalnie dziesięciu osób na statku, próbującą wykonać podstawowe zadania, aby utrzymać statek w ruchu, natomiast jedna do trzech osób są tak zwanymi „impostorami”, których zadaniem jest zabić resztę załogi i pozostać niewykrytym w swoim działaniu.

Gra bije ostatnio rekordy popularności, więc postanowiliśmy napisać krótki poradnik, jak dobrze grać, aby przeżyć jak najdłużej (lub pozbyć się pozostałych graczy).

Dowiedz się, jak grać w Among Us, aby wygrać:

Jak grać w Among Us, aby wygrać:

Sposób rozgrywki jest dramatycznie różny, w zależności od tego, czy gracie Impostorem czy Crewmatem (określenia na postaci występujące w grze, Impostor pozbywa się członków załogi, a Crewmate musi wykonać zadania i nie dać się zabić). Dlatego też podzieliliśmy poradnik na dwie części – należy tu pamiętać, że rola w grze jest zawsze losowana na start i nie można przewidzieć, kim będzie się grało, więc warto poznać oba style gry.

Zacznijmy od…

Crewmate

Jako Crewmate, Twoim głównym zadaniem jest być czujnym, przenikliwym i ukończyć swoje zadania – jeśli każdy skończy swoje zadania, to wtedy dobra załoga wygrywa grę, nawet, jak zostaną jeszcze jacyś mordercy na pokładzie. Oto kilka wskazówek, jak wyjść cało z tej misji, lub jak po prostu zmaksymalizować swoje szanse:

 • Pamiętaj o zadaniach! Twoim najważniejszym celem jest ich wykonanie, więc póki ich nie skończysz, to nie biegaj bez celu po statku.
 • Chyba że akurat postanowiłeś „dokleić” się do grupki 2 innych graczy. Bieganie trójkami jest w miarę bezpieczne, gdyż istnieje mała szansa, że biegniesz z 2 impostorami i w trakcie głosowania masz dobre alibi.
 • Zrób jakieś zadanie na oczach innych – zawsze wybieraj te blisko startu gry, aby ludzie widzieli, że coś robisz. Dzięki temu będą mniej skłonni głosować na Ciebie.
 • Jeśli biegnie za Tobą jedna osoba, której nie jesteś pewny – lepiej uciekać, tak dla zasady. Tak samo, jeśli przed chwilą ktoś wybiegł z pustego pokoju.
 • Staraj się zwracać uwagę na pary, które biegają po statku. Jeśli widzisz, że czarny trzyma się z czerwonym, a potem znajdujesz czerwonego zabitego – podejrzenie formuje się samoistnie.
 • Istotną kwestią jest fakt, że jako duch NADAL możesz wykonać swoje zadania! Dlatego, jak już Cię zabiją, to wcale nie oznacza przegranej – dokończ swoje zadania i być może Twoja ekipa będzie w stanie jeszcze wygrać.
 • Jak ukończysz swoje zadania i jeszcze żyjesz – doklej się do innych graczy (najlepiej dwóch), aby zapewnić im pewną stabilność i bezpieczeństwo. Uważaj tylko, gdyż nadal ktoś z nich może zamordować drugiego i zrzucić winę na Ciebie! W miarę bezpieczne jest siedzenie na kamerach, o ile ma się kogoś do pilnowania pleców i reszta ekipy wie, że tym się zajmujecie.
 • Podczas głosowania macie czat, na którym możecie oznajmić swoim współgraczom, jaki macie plan i że wykonaliście już swoje zadania. Dzięki temu nie będziecie wyglądać podejrzanie, siedząc na kamerach.
 • Ostatnia rada – staraj się patrzeć jak ktoś wykonuje zadanie. Ukończenie zadania przesunie pasek postępu, a Impostorzy będą próbowali udawać robienie zadań! Jedyny sposób, aby wykryć takiego oszusta, to zobaczyć, że po ukończeniu zadania pasek nadal stoi w miejscu.

Impostor

Jako Impostor musisz głównie udawać dobrego członka załogi i niepostrzeżenie zabić resztę. Oto kilka wskazówek, jak wyjść cało z tej misji, lub jak po prostu zmaksymalizować swoje szanse:

 • Pamiętaj o zadaniach! Załoga ma przypisane zadania, jednak Ty ich nie masz – musisz sobie je wymyślić i udawać, że je robisz!
 • Gdy udajesz, że robisz zadanie, poczekaj z odejściem aż pasek postępu się przesunie – oznacza to, że ktoś inny zrobił zadanie, ale ludzie patrzący Ci na ręce pomyślą, że to Ty je ukończyłeś.
 • Jeśli impostorów jest więcej niż 1, to czekaj ze swoim pierwszym ruchem. Dobrą taktyką jest przyczepienie się do innego gracza/graczy i udawanie robienia zadań. Ewentualnie można zamknąć się na chwilę we dwójkę w pokoju i udawać przestraszonych (kategorycznie nie zabijaj swojej przyszłej ofiary aż do końca gry!). Zyskujesz w ten sposób potężne alibi „to nie mógł być on, bo miał okazję, a mnie nie zabił”.
 • Nie używaj ventów w pobliżu innych graczy.
 • Czasem sam napraw awarie statku wywołaną przez Ciebie, aby ludzie wzięli Cię za tego dobrego.
 • Zawsze posiadaj wymyślone alibi, ale najlepiej prawdziwe. Jeśli ktoś znajdzie ciało w maszynowni, a akurat byłeś w adminie, nie pisz, że byłeś w obsłudze broni, bo jest najdalej. Ktoś tam mógł być i odkryje Twoje oszustwo! Powiedz prawdę i wymyśl sobie zadanie, jakie tam robiłeś.
 • Bierz udział w dyskusjach, cichy załogant zwykle jest bardzo podejrzany.
 • Ostatnia rada – możesz sam zgłosić zwłoki. Jeśli jesteś impostorem i biegacie w trójkę, możesz zabić jednego gracza, zgłosić jego zwłoki i spróbować zwalić winę na drugiego.

Mamy nadzieję, że z tymi poradami zostaniecie może nie mistrzami Among Us, ale będzie Wam się grało znacznie przyjemniej z realną szansą na zwycięstwo. Pamiętajcie, tlen jest ważny! 🙂

Jeśli interesują Was inne artykuły dotyczące gier, zerknijcie na poprzednie publikacje: najlepsze darmowe alternatywy do Among Us, w które musisz zagrać  lub najlepsze bijatyki na Androida.

 1. Among Us

  Among Us

  Gra łamigłówka-chowanego, w której gracze dzielą się na dwie drużyny – jedni muszą doprowadzić statek do stanu używalności, drudzy mają natomiast zabić resztę załogi. Element społeczny gry, prosta rozgrywka i grafika spodobały się milionom graczy – dzięki temu łatwo jest znaleźć towarzystwo do zabawy. Same rundy trwają około 15 minut, więc jest to idealny tytuł na krótką przerwę od codziennych zajęć.

Jak edytować Instagram Story po opublikowaniu
Jak edytować Instagram Story po opublikowaniu

Instagram stał się dla wielu apką niezastąpioną, z której korzysta się codziennie nie tylko dla przyjemności, ale także samopromocji czy nawet zarabiania. Ta platforma umożliwia użytkownikom dzielenie się swoim życiem poprzez zdjęcia, krótkie filmy i historie. Insta Stories t…