Tor vs. VPN: Jaka różnica i co jest lepsze?

Prywatność online jest rosnącym zmartwieniem osób surfujących po Internecie. Podczas badania w styczniu 2019 roku 53% użytkowników online stwierdziło, że w tamtym roku bardziej obawiają się o swoją prywatność online niż w roku poprzednim.

Z tymi rosnącymi obawami użytkownicy zwracają się do różnych metod zabezpieczania się w sieci – takich jak strony proxy, alternatywne przeglądarki lub sieci prywatne. Wybór może być trudny, więc stworzyliśmy przewodnik porównujący wady i zalety dwóch najpopularniejszych opcji: Tor i VPN.

Dowiedz się, czym różni się Tor od VPN i czym się charakteryzują:

Tor vs. VPN: Jaka różnica i co jest lepsze?

Tor, skrót od „The Onion Router”, jest organizacją non-profit, która bada i rozwija narzędzia ochrony prywatności w Internecie. Przeglądarka Tor jest narzędziem, które każdy może pobrać dla systemów Linux, Mac, Windows i urządzeń mobilnych, w tym Android.

Przeglądarka Tor służy przede wszystkim do ochrony tożsamości użytkownika w sieci. Podczas korzystania z niej wszystko, co robisz, przechodzi przez ich sieć i jest szyfrowane, dzięki czemu Twoja aktywność online pozostaje prywatna.

VPN to skrót od Virtual Private Network, to oprogramowanie, które jest w stanie zmienić Twój adres IP i zaszyfrować ruch internetowy. Pierwotnie większość sieci VPN była używana w korporacjach, umożliwiając wszystkim pracownikom sieci biznesowej prywatny dostęp do poufnych informacji. Obecnie sieć ta ewoluowała, aby zachować prywatność online jednostki przed hakerami, cenzurą rządową i innymi zagrożeniami czyhającymi w Internecie.

Jak one działają?

Tor

Przeglądarka Tor jest w stanie ukryć Twoją tożsamość w sieci, przenosząc Twój ruch przez różne serwery Tor. Gdy ruch przechodzi przez te inne serwery komputerowe, dane są szyfrowane tak, że nikt nie będzie w stanie śledzić twoich działań.

Tor posiada warstwy prywatności podobne do warstw cebuli, stąd jego nazwa. Im więcej użytkowników sieci Tor korzysta z tych serwerów, tym bardziej ukryty staje się Twój ruch. Te warstwy ochrony są tworzone przez labirynt środkowych przekaźników, końcowych przekaźników i mostów.

Środkowe przekaźniki to routery, które obsługują ruch po drodze i mogą być tworzone przez każdego w sieci. Przekaźniki końcowe są odbiorcą w łańcuchu i jest to adres IP lub numer identyfikacyjny, z którego wydaje się pochodzić połączenie. Mosty to routery Tor, które nie są publicznie notowane i są chronione przez blokery IP. Umożliwiają one szyfrowanie, nawet w krajach, które regularnie blokują wszystkie publicznie wymienione przekaźniki Tor.

Cechy Tor

 • Przyjazna dla użytkownika
  Przeglądarka Tor jest podobna do większości przeglądarek – jest przystępna i przyjazna dla użytkownika, co sprawia, że jest łatwa w użyciu.
 • Jest bezpłatna
  Przeglądarka Tor jest bezpłatna do pobrania i używania – bardziej zaawansowani użytkownicy mogą również pobrać projekt open-source i wprowadzać zmiany według własnego uznania.
 • Chroni Twoją prywatność
  Tor chroni Twoją prywatność, nie ujawniając Twojego adresu IP odwiedzanym przez Ciebie stronom internetowym.
 • Wolna prędkość
  Ponieważ ruch przechodzi przez tak wiele przekaźników, często występują opóźnienia w treści. W szczególności, zdjęcia i filmy mają problemy z ładowaniem.
 • Zablokowane serwisy internetowe
  Wiele dużych serwisów internetowych blokuje dostęp do sieci Tor. Podczas odwiedzin strony te zwracają komunikat o błędzie, taki jak 404.
 • Kłopoty prawne
  Przeglądarka Tor może być używana przez każdego. Jeśli ktoś bierze udział w nielegalnej działalności, a Ty jesteś przekaźnikiem wyjścia, ruch może przejść przez Twój komputer i policja może go wychwycić jako źródło danych.

VPN

VPN posiada sieć serwerów zlokalizowanych na całym świecie. Kiedy Twoje żądanie internetowe jest wykonywane, przechodzi ono przez jeden z serwerów VPN, zanim dotrze do Internetu. Kiedy przechodzi przez ten alternatywny serwer, Twój adres IP zostaje zmieniony – nie tylko chroni to Twoją tożsamość, ale Twoje urządzenie będzie sprawiało wrażenie, jakby znajdowało się w innym miejscu, co pozwoli Ci bezpiecznie korzystać z zasobów sieci.

Cechy VPN

 • Duża prędkość
  Ponieważ łączysz się tylko z jednym serwerem, połączenie internetowe jest tak samo szybkie, jak to, do którego jesteś przyzwyczajony.
 • Wszystkie treści internetowe dostępne
  Bez względu na położenie geograficzne, masz pełny dostęp do Internetu. Nawet jeśli witryna lub usługa jest zablokowana lub zmieniona w Twoim kraju, możesz połączyć się z wersją, którą widzą inni w innych krajach.
 • Kontrola nad adresem IP
  VPN chroni to, jak jesteś postrzegany w sieci. Urządzenia są identyfikowane za pomocą adresu protokołu internetowego lub adresu IP, który mówi o typie urządzenia, lokalizacji i aktywności online.
 • Cały ruch jest szyfrowany
  W przeciwieństwie do sieci Tor, która szyfruje żądania tylko podczas korzystania z przeglądarki, sieci VPN są w stanie zaszyfrować cały ruch wychodzący z Twojego komputera.
 • Częste awarie oprogramowania
  Aby sieć VPN działała, musi działać prawidłowo. Wycieki VPN są częste, jeśli oprogramowanie nie jest zainstalowane i przetestowane prawidłowo.
 • Dobre rozwiązania są płatne
  Podczas gdy niektóre VPN mają darmowe opcje, bezpieczniejsze wersje kosztują. Zazwyczaj pobierana jest miesięczna opłata.
 • Dostawca VPN może zobaczyć Twoją aktywność
  Niektóre firmy VPN rejestrują Twoją historię podczas korzystania z ich usług. Poszukaj oświadczenia na stronie internetowej swojej sieci VPN, aby upewnić się, że nie zbierają, nie przechowują ani nie udostępniają żadnych stałych danych identyfikacyjnych Twojej osoby.

Tor vs. VPN: Co jest lepsze?

Podczas gdy zarówno Tor, jak i VPN działają w celu ochrony Twojej anonimowości online, VPN-y będą bezpieczniejszym wyborem, jeśli są używane prawidłowo. Tor to darmowa przeglądarka, która zaszyfruje Twoje żądania, ale jest powolna, nie ma dostępu do wszystkich witryn i może prowadzić do kłopotów prawnych. Tymczasem VPN-y są szybkie, szyfrują cały Twój ruch, dają Ci dostęp do każdej strony internetowej i kontrolę nad zamierzoną lokalizacją. W naszym przekonaniu VPN będzie lepszy dla każdego, kto jest gotowy wydać nieco pieniędzy na lepszy serwis.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o Tor i VPN, poczytaj nasze poprzednie artykuły: jak zdobyć dostęp do zablokowanych witryn na Androidzie oraz jak zainstalować niekompatybilne lub ograniczone regionalnie aplikacje na Androida.

 1. Tor Browser

  Tor Browser

  Przeglądarka Tor to wersja Androidowa, pozwalająca na bezpieczne i anonimowe przeglądanie internetu z Waszego urządzenia mobilnego. Jest ona całkowicie darmowa, jednak jej wolna prędkość pozostawia wiele do życzenia.

 2. Panda VPN Pro

  Panda VPN Pro

  Panda VPN Pro to płatny VPN, który korzysta ze sprawdzonych metod szyfrowania i zmiany IP, aby zapewnić Ci prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Jest to szybszy i bezpieczniejszy wybór od Tora, jednak wymaga miesięcznych opłat.

Jak edytować Instagram Story po opublikowaniu
Jak edytować Instagram Story po opublikowaniu

Instagram stał się dla wielu apką niezastąpioną, z której korzysta się codziennie nie tylko dla przyjemności, ale także samopromocji czy nawet zarabiania. Ta platforma umożliwia użytkownikom dzielenie się swoim życiem poprzez zdjęcia, krótkie filmy i historie. Insta Stories t…