Dlaczego Android zaczyna zwalniać i jak sobie z tym poradzić?
Na pewno zauważyliście, że świeży Android prosto z pudełka działa niezwykle szybko – nic się nie zacina, a programy są odpalane praktycznie od razu? Jednak wraz z czasem użytkowania prędkość ta znacznie spada, prawda?
Dlaczego tak się dzieje i jak z powrotem przyspieszyć swój telefon z systemem Android? Przeczytaj nasz poradnik, aby się tego dowiedzieć!
Dowiedz się, jak przyspieszyć telefon z Androidem do jego fabrycznej prędkości:
Dlaczego Android zaczyna zwalniać i jak sobie z tym poradzić?
Powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo – my tutaj przedstawimy te najbardziej popularne, wraz z rozwiązaniami, które pomogą Wam z powrotem przyspieszyć Wasz telefon.
Pamiętajcie jednak, że jeśli żadna ze sztuczek nie zadziała, to pozostaje tylko oddanie telefonu do serwisu – albo zakup całkiem nowego urządzenia. Czasami podzespoły telefonów są tak zużyte, że już nic nie da się zrobić, aby przywrócić im dawną funkcjonalność.
Aktualizacje systemu operacyjnego nie są kompatybilne ze starym telefonem
Android jest ciągle rozwijanym systemem – jednak nowe opcje i funkcjonalności potrafią znacznie obciążyć starsze modele.
Aby temu zapobiec, należałoby przywrócić starą wersję systemu, a także zablokować przyszłe aktualizacje. Jednak to rozwiązanie jest połowicznie dobre – większość aplikacji może przestać działać, a także telefon może się okazać łatwiejszym celem dla ataków hakerskich. Polecamy w takim wypadku zakup nowego urządzenia.
Nowe wersje aplikacji nie są kompatybilne ze starym telefonem
Podobnie jak z powyższym, to samo tyczy się zwykłych aplikacji. Tutaj jednak jest prościej, gdyż możemy wymienić daną apkę na wersję Lite, albo zablokować jej aktualizacje. Oczywiście, ominą nas nowe funkcje – ale telefon powinien znacznie lepiej sobie radzić.
Procesy zachodzące w tle zajmują zbyt wiele pamięci
Programy często wydają się nieaktywne, ale jednak działają w tle. Jak w łatwy i prosty sposób poradzić sobie z tym problemem? Można samemu spróbować pobawić się w ustawieniach, albo pobrać zewnętrzną aplikację, która zrobi to za Was.
My polecamy narzędzie Greenify – jest to lekki i łatwy w użyciu program, który pomoże Wam ograniczyć aplikacje działające w tle, które mogą znacznie spowalniać Wasz telefon.
Telefon ma za mało wolnej pamięci
Nigdy nie powinniście dopuszczać do sytuacji, gdy telefon ma za mało pamięci. Dobrym rozwiązaniem jest zostawienie kilkudziesięciu (choć zwykle mówi się o 100) megabajtów pamięci wolnej. Dobrym pomysłem jest także regularne sprzątanie smartfona – zdjęcia przerzucić na komputer lub do internetu, a nieużywane aplikacje usuwać.
Te 4 powody na nagłe spowolnienie telefonu z Androidem są jednocześnie najbardziej popularnymi. Jeśli żaden z nich Wam nie pomógł – możecie spróbować jeszcze rozwiązania ostatecznego, czyli przywrócenia ustawień fabrycznych i kompletnego zresetowania telefonu.
Pamiętajcie tylko, że w ten sposób utracicie wszystkie dane na Waszym urządzeniu! Jeśli jest tam coś, co chcecie zachować – lepiej zgrajcie to sobie na inny nośnik pamięci. Polecamy także na wszelki wypadek zrobienie kopii zapasowej.
Greenify
Greenify to prosta i lekka dla systemu aplikacja, która pomaga w zarządzaniu procesami zachodzącymi w tle na telefonach z Androidem. Jeśli chcecie nieco odświeżyć swój smartfon – a także go przyspieszyć – to jest to idealna opcja, zwłaszcza jeśli nie chcecie sami bawić się ustawieniami startowymi.