Znajdź najlepszą lokalizację dla swojego routera, aby uzyskać silny sygnał Wi-Fi

Tylko dlatego, że płacisz za najszybszy pakiet, jaki oferuje dostawca usług internetowych, nie oznacza to, że faktycznie możesz użytkować internet z takimi prędkościami. Musisz zdawać sobie sprawę, że są one prędkościami teoretycznymi w idealnych warunkach z zalecanym sprzętem. Normalne jest, że często nasze urządzenie osiąga ledwo połowę zakładanej wartości.

Jeśli chcemy wyciągnąć jak najwięcej z naszej prędkości, warto zainteresować się zoptymalizowaniem miejsca ułożenia routera. Jak sprawdzić, gdzie najlepiej będzie się on sprawował? Przeczytajcie w naszym poradniku.

Dowiedz się, jak znaleźć najlepszą lokalizację dla swojego routera, aby uzyskać silny sygnał Wi-Fi:

Znajdź najlepszą lokalizację dla swojego routera, aby uzyskać silny sygnał Wi-Fi

Wszystko zaczyna się od wyboru odpowiedniego routera. Nie wszystkie routery są jednakowe, a wielkość i układ domu decyduje o tym, jakiego typu urządzenia do sieci bezprzewodowej potrzebujesz. W przypadku większości mieszkań i mniejszych domów (poniżej 100 metrów kwadratowych) wystarczy jeden punkt dostępu bezprzewodowego.

Jeśli router jest stary, możesz rozważyć wymianę na nowszy model z obsługą bezprzewodowego 802.11ac i dwuzakresowego wsparcia. Taki sprzęt da obecnie najszybsze możliwe prędkości bezprzewodowe i najlepszy ogólny zasięg.

A co, gdy mamy dobry router? Ze względu na zakłócenia powodowane przez inne sieci Wi-Fi oraz obecność dużych przeszkód, takich jak ściany i meble, wiele sieci jest nękanych częstymi spadkami połączeń, średnimi prędkościami i obecnością martwych stref. Na szczęście możemy podjąć kroki, aby zoptymalizować praktycznie każdą sieć Wi-Fi, tworząc mapę sygnału za pomocą narzędzia, które sprawdzi jego natężenie w różnych miejscach naszego domu.

Zarówno profesjonalni administratorzy sieci, jak i zwykli użytkownicy domowi używają tego typu map Wi-Fi, aby znaleźć martwe strefy i dokonać korekt w celu osiągnięcia pożądanego zasięgu. Bez niej, optymalizacja sieci bezprzewodowej jest praktycznie niemożliwa. Dlatego też większość ludzi, którzy nie są świadomi istnienia oprogramowania do tworzenia takich map, nigdy nie zdoła osiągnąć zasięgu sieci Wi-Fi, jaki chcieliby uzyskać.

Oprogramowanie do mapowania siły zasięgu Wi-Fi pomaga zautomatyzować ten proces, wykorzystując zwykle odzwierciedlenie pomieszczenia, budynku lub nawet miasta i badając moc sygnału. Niestety telefon nie powie nam, gdzie ustawić router i musimy sami go przestawiać i za każdym razem testować ponownie. Pozwala to każdemu na stworzenie mapy Wi-Fi w ciągu kilkunastu minut, przechodząc z jednego miejsca do drugiego, aż znajdziemy odpowiednie miejsce.

Kilka ogólnych porad, co robić podczas przestawiania routera w czasie testów, tak aby przyspieszyć znalezienie najlepszego miejsca: Wybierz mniej więcej centralną lokalizację domu, staraj się usytuować router w wyższym miejscu oraz unikaj umieszczania go obok metalowych obiektów lub elektroniki (zwłaszcza mikrofalówki!).

Dobre narzędzia do tworzenia map sieci Wi-Fi nie są łatwe do znalezienia. Dlatego wybraliśmy dla Was najlepsze programy do tworzenia tego typu map, abyście mogli prosto i przyjemnie zoptymalizować własną sieć do pożądanej prędkości.

  1. Wi-Fi Heatmap

    Wi-Fi Heatmap

    Proste oprogramowanie do mierzenia siły natężenia sygnału sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Do działania wymaga połączenia z siecią, dlatego warto przygotować się na lekkie zużycie danych, jeśli zamierzamy testować całe pomieszczenie, a gdzieniegdzie nie posiadamy w ogóle zasięgu. Aby w pełni skorzystać z możliwości narzędzia, potrzeba stworzyć prosty szkic badanych pomieszczeń w formacie JPG, wystarczy do tego standardowy program do obróbki graficznej.

  2. WiFi Solver FDTD

    WiFi Solver FDTD

    WiFi Solver jest dobrą alternatywą dla poprzedniego narzędzia, która zbada siłę sygnału Wi-Fi. Dzięki swojej konstrukcji, może działać także w formie offline, jednak wtedy skuteczność aplikacji jest ograniczona. Wymaga natomiast stworzenia nieco dokładniejszego planu badanych pomieszczeń, zgodnie z wymogami zamieszczonymi w instrukcji do użytkowania tego programu — oczywiście związane jest to z dokładniejszym efektem końcowym.

Jak ukryć liczbę polubień na Instagramie i Facebooku
Jak ukryć liczbę polubień na Instagramie i Facebooku

Instagram i Facebook dodały nowe opcje na platformie, które pozwalają użytkownikom ukryć liczbę lajków i wyświetleń postów innych osób, a także te same liczniki na własnych postach. Nowe opcje zostały wprowadzone, aby „oddać ludziom nieco prywatności” na platforma…

Jak opuścić grupę WhatsApp bez niczyjej wiedzy
Jak opuścić grupę WhatsApp bez niczyjej wiedzy

Wielokrotne powiadomienia otrzymywane przez telefon sprawiają, że działa on wolniej. Czasami ludzie po prostu wysyłają losowe irytujące wiadomości, które mogą znacznie spowolnić pracę Waszego telefonu – to, oraz częste plumkanie niechcianych powiadomień sprawia, że szuk…