Jak robić dobre zdjęcia Androidem w nocy
Robienie zdjęć urządzeniem z Androidem sprawia najwięcej trudności, jeśli oświetlenie otoczenia jest niewystarczające. Za mało światła powoduje, że zdjęcia są rozmazane lub pojawia się na nich kolorowy szum. Jednak istnieje kilka trików na robienie dobrych zdjęć, nawet w ciemności.
Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących robienia zdjęć urządzeniem z Androidem w słabym oświetleniu.
Sposób 1: zmień czułość
Aby zrobić dobre zdjęcie w słabym oświetleniu, spróbuj zwiększyć ISO, czyli czułość aparatu na światło. Aplikacje do fotografowania na Androidzie na ogół regulują ISO za Ciebie, szczególnie w trybie automatycznym.
Niemniej jednak większa czułość ISO powoduje powstawanie błędów obrazu, takich jak szum, utrata szczegółów czy rozmyte. Krótko mówiąc, zdjęcia wychodzą jasne i ostre, ale często mało atrakcyjne.
Jeśli Twój smartfon nie pozwala na ręcznie dostosowanie ISO, skorzystaj z aplikacji zewnętrznej, np. Camera FV-5 Lite (link znajduje się a końcu tego poradnika).
Sposób 2: dodaj źródło światła
Więcej światła pozwoli zachować niską czułość czujnika, a tym samym zmniejszyć szum na zdjęciu. Możesz przygotować dodatkowe źródła światła, takie jak dioda LED. Wiele z nowoczesnych telefonów posiada nawet kilka diod LED, dzięki czemu możesz dowolnie doświetlić otoczenie.
Z drugiej strony błysk lampy sprawia, że fotografowany obiekt wygląda płasko, ponieważ na zdjęciu jest o wiele mniej cieni. W związku z tym lepiej podejść bliżej zewnętrznego źródła światła, np. latarni ulicznej. Pamiętaj tylko, aby światło nie padało na obiekt bezpośrednio z góry, ponieważ spowoduje to powstanie brzydkich, nienaturalnych cieni.
Sposób 3: Dłuższy czas naświetlania
Jeśli nie ma możliwości poprawienia oświetlenia otoczenia, daj swojemu smartfonowi więcej czasu na zrobienie zdjęcia. Dzięki temu czujniki Twojego Androida mogą zebrać więcej informacji o fotografowanym obiekcie.
Efekt uboczny jest taki, że wszystkie obiekty w ruchu będą na zdjęciu rozmazane. Czasem efekt ten jest osiągany celowo, na przykład do przedstawienia samochodów jako smug światła.
Możesz zwiększyć czas naświetlania w trybie ręcznym. Funkcja ta może być ukryta pod różnymi nazwami, takimi jak czas migawki, ekspozycja lub pod skrótem „S”.
Sposób 4: Korzystaj ze statywu
Jeśli chcesz wydłużyć czas naświetlania czy wykorzystać inny z powyższych sposobów, musisz zadbać o to, aby Twój smartfon podczas robienia zdjęcia pozostał nieruchomy. Nawet jeśli wydaje Ci się, że trzymasz telefon nieruchomo, krew pulsująca w żyłach powoduje mikrodrgania dłoni, w efekcie czego zdjęcie może być rozmazane. Jeżeli obudowa Twojego smartfona nie pozwala na postawienie go na cieńszym boku czy oparcie o inny przedmiot, przyda Ci się statyw – kupisz go za ok. 20 zł.
Jeśli masz swój sprawdzony sposób na robienie dobrych zdjęć w słabym oświetleniu, koniecznie podziel się nim w komentarzu poniżej!
Camera FV-5 Lite
Aplikacja, która zmienia urządzenie z Androidem w kompaktową lustrzankę, idealna dla entuzjastów fotografii. Wydłużenie czasu naświetlania, zmiana czasu migawki czy dostosowanie balansu bieli to tylko niektóre z funkcji oferowanych przez Camera FV-5 Lite.