Proste sposoby na przyspieszenie Androida

Nawet najnowsze urządzenie z Androidem z czasem zacznie działać wolniej, jeśli chociaż raz na jakiś czas nie sprawdzimy stanu jego pamięci wewnętrznej i pamięci podręcznej oraz nie pozbędziemy się niepotrzebnych aplikacji i dodatków. Spadek wydajności Androida to problem dobrze znany wszystkim użytkownikom tego systemu, stąd znanych jest wiele sposobów na radzenie sobie z nim.

Proste sposoby na przyspieszenie Androida

Przedstawiamy kilka prostych sposobów na przyspieszenie działania systemu Android.

Usuń niepotrzebne aplikacje i pliki

Najłatwiej zacząć oduporządkowania przechowywanych na urządzeniu plików i aplikacji. Aby sprawdzić, ile mamy wolnej pamięci, otwieramy Ustawienia i wybieramy zakładkę Pamięć. W zakładce tej zobaczymy także, ile miejsca zabierają nasze zdjęcia, pliki audio itd.

Najprostszym sposobem na zwolnienie miejsca w pamięci jest przejrzenie listy zainstalowanych aplikacji (zakładka Aplikacje lub Menedżer Aplikacji) i odinstalowanie tych, które są niepotrzebne – mogą to być gry, w które zagraliśmy raz i o nich zapomnieliśmy, narzędzia, które nie spełniają naszych oczekiwań itp.

Warto przejrzeć także foldery z dokumentami, zdjęciami, a szczególnie z pobranymi plikami i usunąć te, których już nie potrzebujemy.

Uważaj na widżety

Widżety mogą bardzo ułatwiać korzystanie z Androida, ale także zabierać sporo jego cennych zasobów. Dlatego jeśli na ekranie Androida mamy umieszczone widżety, których nie używamy, warto rozważyć ich usunięcie z ekranu głównego. Nie chodzi o to, żeby nagle całkowicie przestać korzystać z widżetów, a jedynie o to, żeby używać ich rozsądnie – zapakowanie ekranu głównego rozmaitymi widżetami spowolni pracę Androida.

Pożegnaj niepotrzebne animacje i dodatki

W zależności od wersji systemu Android oraz używanego launchera (np. Nova, CM, Smart itp.) nasze oczy mogą cieszyć rozmaite animacje i efekty specjalne. Jednakże ich nadmiar zmniejsza wydajność systemu zupełnie tak samo jak nadmiarowe widżety. Te niepotrzebne dodatki można wyłączyć lub zmniejszyć och jakość w ustawieniach zainstalowanego na urządzeniu launchera.

Zamknij nieużywane aplikacje

Korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie jest wygodne, ale też obciążające dla systemu. Po zakończeniu pracy możemy je szybko zamknąć z poziomu listy uruchomionych aplikacji. Aby wyświetlić listę aktualnie uruchomionych aplikacji, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk home, a następnie zamknąć niepotrzebne aplikacje, przesuwając je poza ekran. Oczywiście aplikacje wrócą na listę, gdy tylko ponownie je uruchomimy.

Uruchom urządzenie ponownie

Czasem, aby choć częściowo przywrócić domyślną wydajność urządzenia, wystarczy po prostu uruchomić je ponownie. Chwilowe wyłączenie powoduje zwolnienie pamięci podręcznej, zatrzymanie wszystkich procesów działających w tle i załadowanie wszystkiego na nowo, a co za tym idzie, odzyskanie płynności działania. Aby uruchomić urządzenie ponownie, przyciskamy i przytrzymujemy przez chwilę przycisk zasilania/blokady, po czym wybieramy opcję „uruchom ponownie” i potwierdzamy wybór.

Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp
Jak używać filtrów i tła w rozmowach wideo WhatsApp

WhatsApp ogłosił nowe narzędzia i efekty dla połączeń wideo. Platforma komunikacyjna umożliwia teraz dodawanie filtrów AR i tła do połączeń wideo, podobnie jak między innymi Google Meet i Zoom. WhatsApp twierdzi, że te nowe dodatki nadadzą rozmowom wideo osobisty charakter, z…

Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku
Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku

Użytkownicy mogą szybko i wygodnie generować napisy do filmów TikTok. Dzięki napisom Tiktok prawie każdy może oglądać polecane filmy, niezależnie od możliwości audio. Mając to na uwadze, dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego warto i jak dodać automatyczne napisy TikTok do własnych…