Jak ograniczyć liczbę aplikacji działających w tle na Androidzie
Pamiętacie, jak płynnie Wasze smarftony z Androidem działały przez pierwsze tygodnie po przyniesieniu ich ze sklepu lub punktu operatora? Samym wspominaniem nie przywrócicie Androidowi dawnej świetności, ale sprawdzenie, co go spowalnia i usunięcie zbędnych procesów może poprawić jego wydajność.
Podpowiadamy, co zrobić, aby pozbyć się niepotrzebnych aplikacji działających w tle i spowalniających pracę urządzenia z Androidem.
Najlepszy sposób na kontrolowanie aplikacji działających w tle to skorzystanie z wbudowanego w Android narzędzia do kontrolowania procesów. Jego wygląd i lokalizacja różni się w zależności od urządzenia, a w niektórych przypadkach, zanim będzie można skorzystać z narzędzia, może być konieczne włączenie opcji programistycznych.
Włączanie opcji programistycznych
Aby włączyć opcje programistyczne w wersji Androida wcześniejszej niż 6.0, otwieramy Ustawienia → Informacje o telefonie i klikamy kilka razy w „Numer kompilacji” lub „Numer wersji”, aż wyświetli się komunikat „W porządku, już jesteś programistą” lub inny, podobnie brzmiący;
Lista aplikacji działających w tle
W większości urządzeń z systemem Android wcześniejszym niż 6.0 lista aktualnie działających procesów znajduje się w zakładce Ustawienia → Opcje programistyczne → Statystyki procesów (lub Procesy, lub podobnie brzmiąca nazwa), po której otwarciu wyświetlona zostaje lista aplikacji i ilość zużywanej przez nie pamięci RAM.
W urządzeniach z Androidem 6.0 lub nowszym listę aplikacji działających w tle znajdziemy w zakładce: Ustawienia → Pamięć → Pamięć używana przez aplikacje.
Wyłączanie aplikacji
Zanim zamkniemy aplikacje, które widnieją na górze listy, czyli te zużywające najwięcej pamięci RAM, powinniśmy się zastanowić, czy nie spowodujemy pojawienia się błędu. Choć procesy, których zamknięcie miałoby katastrofalne skutki, nie pozwalają się łatwo zamknąć standardowemu użytkownikowi, podczas zamykania kolejnych procesów, nie zapominajmy o zdrowym rozsądku.
Przykładowo, „Usługi Google” i wszelkie inne procesy z „Google” w nazwie lepiej pozostawić aktywne, ale proces odpowiedzialny za odtwarzacz muzyki czy komunikator można zamknąć bez obaw o spowodowanie nieprzyjemnego błędu w działaniu naszego Androida.
Jeśli niechciana aplikacja ciągle uruchamia się mimo jej wyłączania, można użyć funkcji „Wymuś zamknięcie” lub „Odinstaluj”, znajdujących się na karcie wybranej aplikacji w zakładce Ustawienia → Aplikacje lub, w przypadku Android 6.0, w Ustawienia → Pamięć → Pamięć używana przez aplikacje.
Uwaga, nigdy nie usuwamy aplikacji, które pojawiają się po wybraniu „Pokaż aplikacje systemowe”.
Jeśli lista aplikacji działających w tle jest dla Was za mało czytelna i nadal nie wiecie, które aplikacje wyłączyć, możecie zasięgnąć dodatkowych informacji na temat wpływu aplikacji na zużycie baterii. Najwygodniej skorzystać z zakładki Ustawienia → Bateria, gdzie znajdują się dane na temat wykorzystania baterii przeze uruchomione aplikacje. Tutaj także można stosownie do potrzeb wybrać aplikację z listy i skorzystać z opcji „Wymuś zatrzymanie”.
Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami i wyrażania opinii w komentarzach!