Jak przyspieszyć połączenie 3G i zaoszczędzić transfer danych

Szybkie przeglądanie internetu przy podłączeniu do sieci 3G jest możliwe! Wystarczy trochę skompresować dane, kontrolować pamięć podręczną lub wybrać odpowiedni tryb sieci, a czas zaoszczędzony na czekaniu na wczytanie się strony spędzić w przyjemniejszy lub pożyteczniejszy sposób.

Obrazek dla jak przyspieszyc 3g

Podpowiadamy jak szybciej przeglądać internet (nie tylko przez 3G) oraz jak przy okazji zaoszczędzić transfer danych mobilnych.

Ustawienia przeglądarki internetowej

Najprostszym sposobem na przyspieszenie wczytywania stron i zaoszczędzenie transferu danych jest przejście w tryb oszczędzania, a jeszcze lepiej, w tryb tekstowy (na stronach internetowych nie będą wyświetlane obrazki). Nie każda przeglądarka oferuje taką funkcjonalność, ale przykładowo w Google Chrome tryb oszczędzania danych można włączyć, otwierając Ustawienia → Oszczędzanie danych i przesuwając suwak. W większości pozostałych przeglądarek tryb oszczędzania lub tryb tekstowy również znajdziemy w ustawieniach.

Preferowany tryb sieci

Ścieżka dostępu do ustawień Preferowanego trybu sieci różni się między urządzeniami, dlatego możemy podpowiedzieć jedynie, że szukanie tej opcji najlepiej zacząć od sekcji ustawień sieci komórkowych w Ustawieniach urządzenia.

Najczęściej domyślnym trybem jest „GSM/WCDMA/LTE auto”, który powoduje, że urządzenie stale przełącza się między sieciami, aby zaoferować użytkownikowi najlepsze połączenie dostępne w danej lokalizacji. GSM oznacza 2G, natomiast WCDMA to 3G. Zachęcamy do wypróbowania różnych trybów i wybrania tego, który zapewnia najwydajniejsze połączenie (zanim odczujemy różnicę po zmianie trybu, może upłynąć kilka sekund).

 1. Cache Cleaner aplikacji

  Cache Cleaner aplikacji

  Większość najnowszych aplikacji jest przystosowana do obsługi sieci 4G, dlatego mogą pojawiać się błędy, kiedy korzystamy z 3G, szczególnie na starszym smartfonie z jedną ze starszych wersji systemu Android. Zapchana pamięć podręczna zmniejsza wydajność Androida, co bezpośrednio wpływa na spowolnienie przeglądania internetu.

  Aby wyczyścić pamięć podręczną wybranej aplikacji, otwieramy Ustawienia → Aplikacje, wybieramy aplikację, której pamięć podręczną chcemy wyczyścić i klikamy Wyczyść pamięć w sekcji Pamięć podręczna (Pamięć cache).

  Można też wyczyścić pamięci podręczną wszystkich aplikacji, korzystając z aplikacji, takiej jak Cache Cleaner aplikacji.

 2. Opera Max - Data management

  Opera Max – Data management

  Opera Max potrafi kompresować dane oraz zmniejszać wielkość filmów i zdjęć, dlatego świetnie sprawdza się, kiedy chcemy zaoszczędzić transfer danych i przyspieszyć ładowanie zawartości internetowej, nie tylko w przeglądarce, ale także w wielu innych aplikacjach na Androida. Ponadto dzięki Opera Max możemy dowiedzieć się, które z naszych aplikacji przesyłają najwięcej danych, kontrolować dane w roamingu oraz zapobiegać przesyłaniu danych w tle.

 3. Facebook Lite

  Facebook Lite

  Facebook Lite to oficjalna aplikacja, dzięki której korzystanie z Facebooka jest szybsze, tańsze i wydajniejsze. Zajmuje mniej miejsca w pamięci urządzenia niż domyślna, pełnowymiarowa aplikacja facebookowa, pozwala na korzystanie z Facebooka także na starszych urządzeniach z Androidem, a jej prostota umożliwia zaoszczędzenie transferu danych i przyspieszenie przeglądania zawartości wyświetlanej w aplikacji.

Jak wyłączyć historię linków na Instagramie
Jak wyłączyć historię linków na Instagramie

W rozległym świecie mediów społecznościowych Instagram wyróżnia się jako wizualna przystań, umożliwiając użytkownikom odkrywanie niezliczonych treści – głównie graficznych. Poruszanie się po tych treściach często wiąże się z klikaniem linków prowadzących do intrygującyc…

Jak uzyskać kod weryfikacyjny WhatsApp przez e-mail
Jak uzyskać kod weryfikacyjny WhatsApp przez e-mail

Platforma WhatsApp umożliwia teraz powiązanie adresu e-mail z kontem WhatsApp jako alternatywną metodę logowania, zapewniając większą elastyczność i dostępność. Funkcja łączenia adresów e-mail jest obecnie dostępna dla beta testerów na Androidzie. Dowiedz się, jak uzyskać kod…