Jak poprawić dokładność sygnału GPS w urządzeniu z Androidem
Zdarza Wam się, że czujnik GPS w urządzeniu mobilnym działa niepoprawnie? A może usługa lokalizacji ciągle się wyłącza, uniemożliwiając tym samym efektywne działanie aplikacji nawigacyjnych czy Pokémon GO? Mamy dla Was kilka porad, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z nawigacją GPS.
Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących poprawienia dokładności sygnału GPS w urządzeniach z systemem Android.
Tryb dużej dokładności
Jeśli chcemy poprawić jakość sygnału GPS w urządzeniu, musimy liczyć się ze zwiększonym zużyciem baterii. Możemy jednak korzystać z lokalizacji tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne, aby uniknąć niepotrzebnego i zbyt szybkiego rozładowania się baterii.
Aby włączyć usługę lokalizacji, otwieramy Ustawienia -> Lokalizacja i włączamy przełącznik, jeśli jest wyłączony. Pierwszą opcją powinien być Tryb. Wybieramy tryb „duża dokładność”, który korzysta zarówno z sieci Wi-Fi, jak i sygnału GPS.
Sygnał musi być aktywny
Jednym z głównych problemów jest automatyczne wyłączanie GPS-u w celu oszczędzania baterii. Chodzi o sytuację, w której podczas korzystania z aplikacji wymagającej lokalizacji, na chwilę włączamy inną aplikację, np. komunikator – w takim przypadku jest możliwe, że usługa lokalizacji zostanie automatycznie wyłączona.
Można wymusić, aby GPS działał przez cały czas, pobierając i instalując aplikację, np. ActiveGPS – GPS booster. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z takiego rozwiązania zwiększy zużycie baterii urządzenia.
ActiveGPS – GPS booster
Szukamy źródła problemu
Pobieramy aplikację GPS Essentials, aby określić czy problem z sygnałem GPS leży w oprogramowaniu, czy w używanym przez nas sprzęcie. Uruchamiamy GPS Essentials i stukamy Satellites. Powinna zostać wyświetlona animacja łączenia się urządzenia z satelitami dookoła świata.
Jeśli nie pojawiła się żadna satelita, możliwym źródłem problemów z GPS-em są zakłócenia powodowane przez metalowe obiekty w naszym otoczeniu, obudowa urządzenia lub wadliwy nadajnik GPS.
Jeśli ikonka satelity się pojawiła, ale nadal następują problemy z lokalizacją, najprawdopodobniej źródłem wszystkich kłopotów jest oprogramowanie. W tym przypadku polecamy skorzystać z innych rad zawartych w niniejszym poradniku.GPS Essentials
Odświeżenie danych
Zdarza się, że z powodu chwilowego błędu urządzenie cały czas łączy się z konkretnymi satelitami, mimo że już nie jest w ich zasięgu. Możemy temu zaradzić, pobierając aplikację GPS Status & Toolbox i resetując dane o lokalizacji, dzięki czemu urządzenie zacznie łączyć się od nowa.
Po uruchomieniu aplikacji, stukamy w dowolne miejsce na ekranie, po czym wybieramy menu -> Manage A-GPS state -> Reset. Kiedy zakończy się proces resetowania, wracamy do Manage A-GPS state i stukamy Download. Teraz dane powinny być odświeżone, a jeśli GPS znów zacznie działać niepoprawnie, wystarczy ponownie wykonać powyższe kroki.GPS Status & Toolbox
Zewnętrzny nadajnik GPS
Jeśli w żaden sposób nie można poprawić wydajności usługi lokalizacyjnej w urządzeniu z systemem Android, zawsze możemy rozważyć zakup zewnętrznego nadajnika GPS. Nadajnik taki można sparować z Androidem za pomocą Bluetooth i ładować tą samą ładowarką.
Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą w rozwiązaniu problemów z GPS-em. Zachęcamy do dzielenia się doświadczeniami i opiniami w komentarzach!