Co zrobić, kiedy Android zaczyna zwalniać
Prędzej czy później każde urządzenie z Androidem zwalnia – strony internetowe nie ładują się tak szybko, jak jeszcze kilka miesięcy temu, a aplikacje, które miały ułatwiać nam codzienne życie, zaczynają je utrudniać i powodować stresujące sytuacje.
Podpowiadamy, co zrobić, żeby poprawić wydajność smartfonu i tabletu z systemem Android.
Niepotrzebne aplikacje
Na początek najlepiej pozbyć się aplikacji, które kiedyś zainstalowaliśmy – czy to z ciekawości, czy to z potrzeby – ale już z nich nie korzystamy, a być może nawet nie pamiętamy, że nadal tkwią w pamięci naszego urządzenia i zużywają cenne zasoby, takie jak pamięć wewnętrzna i procesor. Usuwanie jest bezpieczne, ponieważ w każdej chwili możemy bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów ponownie zainstalować aplikacje, także te płatne.
Zbędne aplikacje możemy wygodnie usunąć, otwierając Ustawienia → Aplikacje (Menadżer aplikacji). Odszukujemy na liście aplikację, z której nie korzystamy i stukamy jej nazwę. Otworzy się widok szczegółowy, gdzie klikamy Odinstaluj.
Niepotrzebne pliki
Chociaż raz na jakiś czas warto przejrzeć pliki, takie jak nieudane zdjęcia, niepotrzebne zrzuty ekranu, pobrane dokumenty itp. Jest to łatwy proces, ale może zająć trochę czasu, ponieważ zanim usuniemy dany plik, powinniśmy go otworzyć, aby upewnić się, czy na pewno już go nie potrzebujemy. Przejrzyjmy wszystkie zdjęcia i filmy w Galerii, sprawdźmy zawartość folderu Pobrane (możemy go otworzyć z poziomu szuflady aplikacji). Warto zajrzeć także do zakładki Ustawienia → Pamięć → Różne (Inne) i przejrzeć znajdujące się tam pliki.
Uwaga: Nie usuwamy plików, których przeznaczenia nie znamy.
Clean Master Phone Boost
Nie jesteśmy w stanie zapobiec gromadzeniu się plików tymczasowych generowanych przez różnorodne aplikacje, z których korzystamy na co dzień, możemy jednak – i powinniśmy – systematycznie usuwać niepotrzebne śmieci z pamięci wewnętrznej oraz podręcznej. Proponujemy pobrać znaną i sprawdzoną aplikację, która usunie śmieci z urządzenia, np. Clean Master Phone Boost. Aplikacja jest w języku polskim, więc po jej zainstalowaniu wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby oczyścić pamięć podręczną (pliki śmieci), przyspieszyć urządzenie oraz wydłużyć żywotność baterii. Podczas instalacji aplikacji na ekranie głównym utworzony zostaną także dwa bardzo praktyczne skróty – do szybkiego czyszczenia pamięci RAM i hibernowania niepotrzebnych aplikacji działających w tle.
Przywracanie ustawień fabrycznych
Choć powrót do ustawień fabrycznych urządzenia jest jednym z ostatecznych rozwiązań i często, mimo zachowania ostrożności i przygotowania kopii zapasowej, prowadzi do utraty części danych, jest także skutecznym rozwiązaniem różnych problemów z Androidem, w tym ze spadkiem wydajności urządzenia.
Jeśli zdecydowaliśmy się na przywrócenie urządzenia do jego fabrycznego stanu, powinniśmy wykonać kopię naszych plików (zdjęcia, filmy, muzyka, dokumenty, kontakty, wiadomości itp.), w przeciwnym razie stracimy bezpowrotnie ważne dane. Jeśli kopia zapasowa wszystkiego, co jest nam potrzebne, jest już gotowa, otwieramy Ustawienia → Kopia zapasowa i resetowanie → Ustawienia fabryczne. Zapoznajemy się z informacją dotyczącą tego, jakie dane zostaną wymazane i jeśli wyrażamy na to zgodę, klikamy Resetuj urządzenie. Proces resetowania może potrwać kilka minut, a po jego zakończeniu będzie trzeba na nowo spersonalizować urządzenie w taki sam sposób, jak po odebraniu go z salonu operatora czy sklepu.