Jak bezpiecznie przygotować kopię zapasową danych
Nigdy nie wiadomo, kiedy zgubimy telefon albo zwalniając miejsce w pamięci, przypadkiem usuniemy ważne dane. Aby uchronić się przed konsekwencjami utraty danych, warto systematycznie tworzyć kopię zapasową plików, ustawień i wszelkich istotnych danych, które znajdują się na urządzeniu z systemem Android.
Poniżej znajdują się trzy sposoby na bezpieczne wykonanie kopii zapasowej danych użytkownika przechowywanych na tablecie lub smartfonie z Androidem.
Dane aplikacji i ustawienia
Za pomocą usługi od Google możemy szybko wykonać kopię zapasową danych aplikacji, haseł do Wi-Fi i innych ustawień. Wystarczy przejść do Ustawień urządzenia i wybrać opcję o nazwie Kopia i kasowanie danych (lub podobnie brzmiącej). Kopia będzie związana z kontem Google i automatycznie przywróci dane po ponownym zainstalowaniu aplikacji na urządzeniu z Androidem.
Wiadomości, kontakty i zdjęcia
CM Backup umożliwia wykonanie kopii zapasowej danych użytkownika, takich jak: książka kontaktów (awatary, urodziny itp.), SMS-y, wiadomości Hangouts, rejestr połączeń, galeria zdjęć, kalendarz, alarmy, zakładki przeglądarki itp. Dane można przechować w darmowej bezpiecznej chmurze Amazonu o wielkości 5 GB. Wygodną funkcją jest zaplanowanie automatycznego wykonywania kopii zapasowej.
Kopia bezpieczeństwa przy użyciu komputera i oprogramowania Helium
Helium to oprogramowanie umożliwiające wykonanie kopii bezpieczeństwa przy użyciu komputera i urządzenia z Androidem. Najpierw wykonujemy następujące czynności wstępne:
1. pobieramy Helium na urządzenie z Androidem;
2. instalujemy Helium na komputerze (oprogramowanie można pobrać, np. stąd);
3. podłączamy urządzenie z Androidem do komputera za pomocą kabla USB;
4. włączamy debugowanie USB na Androidzie;
5. może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o zmianę typu połączenia USB na PTP;
6. akceptujemy klucz RSA komputera (odpowiada za parowanie urządzeń);
7. kiedy na ekranie obu urządzeń zostanie wyświetlony zielony znak akceptacji, odłączamy Android od komputera.
Aby wykonać kopię zapasową:
1. W aplikacji mobilnej Helium znajdują się dwie zakładki: Kopia zapasowa oraz Przywracanie i synchronizacja. W pierwszej z nich wybieramy aplikacje, które chcemy zachować. Możemy też skorzystać z opcji Zaznacz wszystkie, znajdującej się w dolnym wysuwanym menu.
2. Po kliknięciu przycisku Kopia zapasowa wybieramy pamięć wewnętrzną jako miejsce, gdzie zostanie przechowana kopia.
3. W trakcie wykonywania kopii na ekranie Androida będzie widoczny pasek postępu. Może być konieczne wpisanie kodu PIN lub hasła, jeśli uprzednio zaszyfrowaliśmy dane.
4. Po utworzeniu kopii zapasowej kopiujemy ją ręcznie z folderu Carbon na dysk komputera.
Jeśli zajdzie potrzeba przywrócenia danych, instalujemy aplikację Helion na nowym/sformatowanym smartfonie, uaktywniamy tryb debugowania i ręcznie kopiujemy plik kopii zapasowej z komputera do folderu Carbon w pamięci wewnętrznej urządzenia. Przechodzimy do zakładki Przywracanie i synchronizacja w aplikacji na urządzeniu, wybieramy pamięć wewnętrzną oraz zaznaczamy, które dane chcemy przywrócić. Ostatni krok to stuknięcie opcji Przywracanie.