Kilka praktycznych porad dla użytkowników Android Kit-Kat!

android-kitkat

Android Kit-Kat jest wyposażony w funkcje umożliwiające zwiększenie bezpieczeństwa urządzenia i poprawę jego wydajności. Podpowiadamy, m.in. jak zaszyfrować dane, zsynchronizować urządzenie z Chromecastem, a także, jak w razie kradzieży urządzenia zdalnie usunąć dane.

Poniżej znajdziecie kilka porad, dzięki którym Kit-Kat zacznie lepiej spełniać Wasze wymagania.

1. Odblokowanie telefonu za pomocą obrazu twarzy

android-kitkat-Odblokowanie telefonu za pomocą obrazu twarzy

Choć ochrona dostępu do telefonu za pomocą obrazu twarzy, nie jest najlepszym zabezpieczeniem, budzi duże zainteresowanie i choćby z tego powodu warto ją wypróbować. Rozpoznawanie twarzy można włączyć, otwierając Ustawienia → Zabezpieczenia→ Blokada ekranu → Rozpoznanie twarzy. Telefon zeskanuje kilkukrotnie twarz użytkownika, aby utworzyć model. Skanując twarz w różnym oświetleniu, urządzenie będzie mogło rozpoznać swojego właściciela bez względu na porę dnia i otoczenie.

2. Zdalne usuwanie danych ze skradzionego telefonu

Gdy nasze urządzenie z Androidem padnie ofiarą złodzieja, powinniśmy jak najszybciej usunąć dane ze skradzionego urządzenia. Aby można było zdalnie wyczyścić dane, trzeba włączyć odpowiednią opcję z wyprzedzeniem, tj. zanim stracimy urządzenie. W tym celu najlepiej od razu, czytając ten artykuł, otworzyć Ustawienia Google → Zabezpieczenia, a następnie zaznaczyć pole obok Zezwalaj na zdalną blokadę i zatwierdzić wybór klikając Aktywuj. Od teraz można w razie potrzeby zalogować się na konto Google i zdalnie wymazać dane czy zmienić hasło blokady ekranu.

3. Lepsza wydajność dzięki ART

Nie tylko użytkownicy Androida Lolipop mogą testować tzw. środowisko uruchomieniowe ART (ang. Android Run Time), które ma na celu zwiększenie wydajności urządzeń z systemem Android. W wersji Kit-Kat domyślnym środowiskiem jest Dalvik, ale można je łatwo zmienić na ART, otwierając Ustawienia → Opcje programistyczne → Wybierz czas wykonywania → Użyj ART. Po zatwierdzeniu wyboru będzie konieczne ponownie uruchomienie urządzenia.

Przypominamy: aby uzyskać dostęp do opcji programistycznych, należy wybrać Informacje o telefonie i kilkukrotnie szybko stuknąć w pole Numer kompilacji, aż pojawi się komunikat: „W porządku już jesteś programistą”.

4. Bezpieczeństwo dzięki szyfrowaniu

kitkat-Bezpieczeństwo-dzięki-szyfrowaniuBlokowanie ekranu za pomocą gestów czy hasła sprawdza się w przypadku ograniczenia dostępu do urządzenia znajomym i dzieciom, ale nie stanowi prawdziwego zabezpieczenia. Możemy zadbać o bezpieczeństwo, szyfrując dane. W ustawieniach należy przejść do zakładki Zabezpieczenia i wybrać Zaszyfruj telefon. Proces pierwszego szyfrowania danych może potrwać dłuższą chwilę. Konieczne będzie także ustawienie hasła lub PIN-u, który od tej pory będzie trzeba wpisać przy każdym odblokowaniu telefonu.

5. Przesyłanie ekranu telefonu na TV z Chromecastem

Teoretycznie Android Kit-Kat pozwala na przesyłanie wideo z urządzenia mobilnego na telewizor wyposażony w Chromecast. W praktyce jednak może się okazać, że nasze urządzenie nie posiada tej funkcji, więc przed zakupem Chromecastu warto upewnić się, że urządzenia będą ze sobą kompatybilne. Jeśli telefon lub tablet obsługuje Chromecast, odpowiednia opcja znajduje się w zakładce Ustawienia → Wyświetlacz. Jeśli nie ma żadnej opcji o nazwie Ekran cast, miracast, albo podobnej, oznacza to, że urządzenie niestety nie prześle obrazu na ekran telewizora.

Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku
Jak dodawać napisy na TikToku, krok po kroku

Użytkownicy mogą szybko i wygodnie generować napisy do filmów TikTok. Dzięki napisom Tiktok prawie każdy może oglądać polecane filmy, niezależnie od możliwości audio. Mając to na uwadze, dzisiaj przyjrzymy się, dlaczego warto i jak dodać automatyczne napisy TikTok do własnych…