Co to jest Signal App i jak go używać na Androida?

Coraz więcej osób wyraża obawy dotyczące korzystania z popularnych aplikacji do wysyłania wiadomości, takich jak Twitter, Instagram, a nawet standardowych usług SMS. Uważają, że te aplikacje i usługi nie są wystarczająco bezpieczne, aby zapewnić prywatność. Prawdopodobnie czasami mają rację – większość komunikatorów ma luki lub daje sposobności na przechwytywanie wiadomości przez pracowników firm – choć tylko w ekstremalnych przypadkach.

Dlatego też, coraz większą popularnością cieszą się aplikacje szyfrujące, lub instalujące dodatkowe zabezpieczenia wysyłanych wiadomości. Aplikacja Signal jest darmowa i została opracowana właśnie w celu wysyłania zaszyfrowanych wiadomości tekstowych, obrazków, audio i wideo. Może być również używana do szyfrowanych połączeń telefonicznych. Poniżej znajduje się krótki opis tego, o co chodzi w tej aplikacji i jak z niej korzystać.

Dowiedz się, co to jest Signal App i jak go używać na Androida:

Co to jest Signal App i jak go używać na Androida

Początki aplikacji Signal sięgają 2010 roku, kiedy to firma Whisper Systems po raz pierwszy uruchomiła dwie aplikacje dla systemu Android: Jedną z nich był TextSecure, który szyfrował wiadomości tekstowe, a drugą RedPhone, który robił to samo dla połączeń głosowych. W 2011 roku firma została kupiona przez Twittera, a obie aplikacje zostały wydane jako wolne oprogramowanie open-source.

W 2013 roku, jeden z założycieli Whisper Systems, Moxie Marlinspike, odszedł z Twittera i założył kolejny startup – Open Whisper Systems, gdzie nadal rozwijał TextSecure i RedPhone. W 2014 roku ogłoszono, że firma połączy te dwie aplikacje w jedną, o nazwie Signal. W 2018 roku, Marlinspike i współzałożyciel WhatsApp, Brian Acton, założyli Fundację Signal, aby kontynuować rozwój aplikacji i utrzymać ją jako wolne i otwarte oprogramowanie.

Signal jest zatem aplikacją z długimi tradycjami, która specjalizuje się w szyfrowaniu wiadomości tak, aby nawet jej pracownicy nie mogli w prosty sposób dostać się do Waszych wiadomości. Aplikacja korzysta z własnego protokołu Open Source Signal Protocol w celu zapewnienia szyfrowanej, kompleksowej komunikacji pomiędzy użytkownikami Signal. Obejmuje on zaszyfrowany tekst, czaty grupowe, wiadomości głosowe, zdjęcia i filmy.

Dobrze, a jak używać tej aplikacji?

Signal nie jest trudny w użyciu, a konfiguracja jest taka sama jak w przypadku wielu innych programów do obsługi wiadomości. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie zostaniecie poproszeni o wprowadzenie i potwierdzenie numeru telefonu – system Android również zapyta, czy chcecie ustawić aplikację jako domyślną dla normalnych wiadomości tekstowych.

Dotknijcie ikony pióra, aby rozpocząć rozmowę lub wybierzcie istniejący wątek z listy, aby go kontynuować. Ikony do wysyłania wiadomości, a także do nawiązywania połączeń, dołączania plików, udostępniania zdjęć i osadzania klipów głosowych pojawiają się w oknie rozmowy. Można ustawić, aby wiadomości automatycznie znikały na zasadzie „po wyświetleniu” (lub po określonym czasie). Aby to zrobić, otwórzcie menu wewnątrz wątku (trzy pionowe kropki), dotknijcie opcji „Znikające wiadomości” i ustawcie limit czasowy. Należy pamiętać, że rozmowy można nadal zachowywać za pomocą zrzutu ekranu, chociaż w wersji Signal dla systemu Android jest to zablokowane!

Jak sami widzicie, nie jest to trudniejsze od użytkowania zwykłego Messengera. Jeśli zaś interesują Was inne bezpieczne aplikacje, sprawdźcie nasz spis apek do ukrywania multimediów w telefonie – a żeby jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo, możecie sprawdzić, czy Wasze hasła logowania nie wyciekły nigdzie do sieci.

  1. Signal

    Signal

    Signal to bezpieczna aplikaja do komunikowania się z innymi użytkownikami, która dzięki zaawansownaym protokołom szyfrującym dba o bezpieczeństwo wysyłanych wiadomości, plików, czy multimediów. Apka jest całkowicie darmowa i może skutecznie zastąpić podobne programy komunikacyjne – oferując jednocześnie większe bezpieczeństwo konwersacji. 

TikTok nie działa? Oto jak go naprawić
TikTok nie działa? Oto jak go naprawić

Czy próbujecie nagrać wideo TikTok lub chcecie spędzić kilka godzin bezmyślnie przewijając FYP, tylko po to, aby zdać sobie sprawę, że TikTok nie działa? Jeśli tak, przygotowaliśmy listę rozwiązań, które pomogą Wam przywrócić działanie TikTok. Dowiedz się, jak spróbować napra…

Jak wyłączyć historię linków na Instagramie
Jak wyłączyć historię linków na Instagramie

W rozległym świecie mediów społecznościowych Instagram wyróżnia się jako wizualna przystań, umożliwiając użytkownikom odkrywanie niezliczonych treści – głównie graficznych. Poruszanie się po tych treściach często wiąże się z klikaniem linków prowadzących do intrygującyc…

Jak uzyskać kod weryfikacyjny WhatsApp przez e-mail
Jak uzyskać kod weryfikacyjny WhatsApp przez e-mail

Platforma WhatsApp umożliwia teraz powiązanie adresu e-mail z kontem WhatsApp jako alternatywną metodę logowania, zapewniając większą elastyczność i dostępność. Funkcja łączenia adresów e-mail jest obecnie dostępna dla beta testerów na Androidzie. Dowiedz się, jak uzyskać kod…